Poznań: brakuje lekarzy w zespołach karetek specjalistycznych

Przy okazji kontroli NIK szpitalnych oddziałów ratunkowych i pogotowia wyszło na jaw, że w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu w latach 2009-2011 w niemal co dziesiątej karetce wysyłanej do osób wymagających specjalistycznej pomocy, nie było lekarza.

Okazało się, że w 153 na 1 370 wyjazdów składy zespołów medycznych były niezgodne z przepisami. W karetkach brakowało lekarzy (9 proc. przypadków) lub nie było w nich wymaganych prawem trzech osób (2,2 proc.).

Jak ocenia Paweł Biedziak, rzecznik NIK, problem niewłaściwej obsady karetek występuje w całym kraju, ale w Poznaniu sytuacja pod tym względem była najbardziej niepokojąca.

Według pogotowia ratunkowego do sytuacji braku lekarzy w zespołach specjalistycznych dochodziło sporadycznie. Zdaniem Elżbiety Sikorskiej, kierownika działu organizacji i nadzoru w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, przyczyną niepełnej obsady są między innymi kłopoty z zatrudnieniem lekarzy w pogotowiu, szczególnie w dni robocze przed południem.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nałożył na świadczeniodawcę kary umowne.

Zareagował także wojewoda wielkopolski. To on przekazuje pieniądze na finansowanie ratownictwa medycznego a Fundusz tylko je rozdziela, zawiera umowy z świadczeniodawcami i nadzoruje ich wydawanie.

- Informację o nieprawidłowościach wykrytych w wyniku naszych kontroli przekazaliśmy do Funduszu. W wystąpieniach pokontrolnych, zgodnie z obowiązującymi procedurami, nakazaliśmy natychmiast usunąć nieprawidłowości. To dotyczy kontroli w latach 2008 i 2010. W grudniu tego roku zgodnie z planem przeprowadzona zostanie kolejna kontrola Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

- W czasie grudniowej kontroli m.in. sprawdzimy wykonanie ustaleń i zaleceń wszystkich poprzednich kontroli. Kontrolerzy będą zwracać uwagę na to, czy lekarze, którzy muszą być w zespołach wyjazdowych karetek specjalistycznych rzeczywiście tam są. Niewystarczająca liczba lekarzy w karetkach specjalistycznych jest nie tylko problemem Poznania, ale występuje w całym kraju - dodaje Stube.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH