Poznań: ameboza - po wakacjach w Egipcie terapia w szpitalu

Na oddział chorób tropikalnych i pasożytniczych Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu trafiło kilku pacjentów zarażonych amebozą. Pierwotniakiem wywołującym tę chorobę zarazili się podczas wakacji w Egipcie.

Według informacji udzielonych Gazecie Wyborczej przez dr Elżbietę Kacprzak, zastępcę ordynatora oddziału, w szpitalu hospitalizowanych jest obecnie kilku takich chorych: stan dwóch osób był na tyle dobry, że opuściły placówkę.

Pełzakowica, inaczej ameboza lub czerwonka pełzakowa, to pasożytnicza choroba inwazyjna przewodu pokarmowego wywoływana przez pierwotniaka z rodziny Entamoebidae - Entamoeba histolytica. Występuje on głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie nosicielami bądź chorymi jest do 50 proc. ludności. WHO ocenia, że na świecie choruje z tego powodu około 500 mln osób, a roczna umieralność dochodzi do 40 tys. zgonów.

Do zarażenia dochodzi głównie poprzez spożycie zakażonej wody lub żywności. Okres wylęgania choroby trwa od czterech dni do roku. U niektórych osób choroba może zaraz po zakażeniu przejść w przewlekłą postać bezobjawową, jednak częściej nosicielstwo jest skutkiem przebycia objawowej inwazji.

Ze względu na umiejscowienie zmian wyróżnia się postać jelitową i pozajelitową amebozy, zajęcie innych narządów następuje jednak po zmianach w jelicie grubym. W przypadku ostrej czerwonki pełzakowej dominują bolesne biegunkowe wypróżnienia, z nitkami śluzu i krwią w stolcu. Pojawia się też gorączka, bóle głowy, osłabienie. Przewlekła (nieczerwonkowa) pełzakowica jelitowa może wystąpić bez poprzedzającego stanu ostrego lub jako przejście objawów czerwonkowych w postać przewlekłą. Choroba przebiega w postaci biegunki, bólów brzucha, zaparć, stanów podgorączkowych.

Wybór leczenia zależy od postaci klinicznej amebozy i stanu ogólnego pacjenta. Stosowane są leki kontaktowe, działające w przewodzie pokarmowym, tkankowe - działające na pasożyty poza przewodem pokarmowym oraz leki działające zarówno w przewodzie pokarmowym jak i w tkankach. (B. Morawiec, Z. Dąbrowiecki, Infekcyjne choroby biegunkowe, w: Zarys medycyny tropikalnej, 2007).

Turyści wyjeżdżający w regiony tropikalne powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny i zachowaniu ostrożności przy spożywaniu podawanych posiłków. Należy unikać jedzenia surowych owoców i warzyw oraz sałatek, nawet jeśli serwowane są w hotelowej restauracji, bowiem produkty mogły być umyte w skażonej wodzie. Zalecane jest picie wyłącznie wody butelkowanej, z oryginalnie zapieczętowaną zakrętką (zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy wlewają do pustych butelek wodę i sprzedają turystom). Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH