Zdiagnozowanie astmy u dzieci bywa bardzo trudne. Największym wyzwaniem jest zdiagnozowanie choroby u dzieci poniżej 5. roku życia. Dlatego w pierwszej kolejności to pediatra lub lekarz rodzinny musi postawić rozpoznanie, a dopiero później należy skierować dziecko do alergologa.

– Rozpoznanie astmy u małego dziecka odbywa się zawsze na podstawie oceny całokształtu obrazu klinicznego. Trzeba spojrzeć na rodzinę, na środowisko. Często dowiadujemy się tego czy dziecko ma astmę już w poczekalni przed gabinetem. Jeżeli 3-4 latek wbiega do gabinetu jest mało prawdopodobne, że ma astmę – mówił prof. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas XXX Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbył się w Poznaniu.

Dlatego w pierwszej kolejności to pediatra lub lekarz rodzinny musi postawić rozpoznanie, a dopiero później należy skierować dziecko do alergologa. Jednak w Polsce lekarze POZ od razu sugerują pacjentom konsultację ze specjalistą, na którą czeka się nieraz bardzo długo. W efekcie do szpitala trafiają kilkuletnie dzieci ze stanem zagrożenia życia.

Alergologów niepokoi także stawianie błędnej diagnozy, w następstwie tego podjęcie niewłaściwego leczenia. Najczęściej zamiast astmy lekarze rozpoznają u małych pacjentów przewlekłe zapalenie oskrzeli. Błędne rozpoznania i brak leczenia prowadzą do rozwoju astmy ciężkiej, która jest przyczyną hospitalizacji, inwalidztwa i zgonów.

– Większość dzieci leczona jest antybiotykami, a antybiotyki również zwiększają ryzyko astmy. Im więcej dziecko przyjmuje antybiotyków, tym większa jest szansa, że rozwinie się u niego astma – zaznaczał prof. Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Z danych wynika, że w Polsce ok. 30-40 proc. dzieci chorych na astmę nie otrzymuje właściwego leczenia. Przede wszystkim wielu lekarzy nie potrafi zebrać wywiadu ukierunkowanego na rozpoznanie astmy i dlatego pojawiają się trudności diagnostyczne. Co więcej, lekarze prowadzący informują pacjentów o chorobie w niewłaściwy sposób, a nierzadko sami pacjenci bagatelizują ten problem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH