Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 25-05-2018 12:50

Poznań: 20-latek czeka rok na przeszczep serca. Opieka kosztowała milion złotych

Na przeszczep serca czeka obecnie w Polsce 439 chorych. Ciągle brakuje dawców, a do kwietnia tego roku polscy lekarze przeszczepili raptem 51 serc. Jednym z oczekujących jest 20-letni Kamil Meler - leży w szpitalu już rok, a opieka nad nim kosztowała milion złotych.

Poznań: 20-latek czeka rok na przeszczep serca. Opieka kosztowała milion złotych. Fot. Archiwum

Pacjent czeka na przeszczep w Klinice Kardiochirurgii Katedry Kardio-Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ma 184 cm wzrostu, waży 90 kg - potrzebuje serca od dawcy o podobnej budowie ciała, bo organ musi być podobnej wielkości, by zabieg się powiódł.

Kamil Meler rok temu, z powodu przeziębienia, przeszedł zapalenie serca, które spowodowało, że przestało się kurczyć. Lekarze mieli nadzieję, że się zregeneruje, ale zapalenie było na tyle agresywne, że spowodowało masywne uszkodzenia. Serce jest tak zniszczone, że nie jest w stanie pracować.

Lekarze wszczepili więc młodemu pacjentowi sztuczne serce „Polvad”. Dzięki niemu 20-latek żyje i może czekać na przeszczep tego prawdziwego - pisze Gazeta Wyborcza. 

Pierwsze w Wielkopolsce tego typu sztuczne serce dostał Maciej Tomczak, trzydziestoparoletni pacjent cierpiący na kardiomiopatię. Na przeszczep prawdziwego organu czekał półtora roku. Opieka nad nim kosztowała aż 1 mln 553 tys. zł i była rekordowym rachunkiem, jaki za leczenie zapłacił w 2016 r. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Program transplantacji serca we wspomnianej klinice rozpoczęto w 2010 r. Dotychczas wykonano 15 zabiegów transplantacji, wszyscy chorzy przeżyli i znajdują się pod dalszą obserwacją.

Więcej: www.wyborcza.pl