Marek Twardowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia zapewnił w czwartek, że kobiety, którym wykonano złe badania mammograficzne, zostaną im poddane raz jeszcze.

Na 300 ośrodków wykonujących w Polsce badania mammograficzne skontrolowano w ubiegłym roku 295. Z tego w 117 wykryto uchybienia.

Twardowski przypomniał, że nad realizacją Narodowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi czuwa 16 koordynatorów regionalnych. To oni mają pilnować szkolenia techników i lekarzy radiologii, kontrolować jakość badań, dbać o zwiększenie liczby kobiet zgłaszających się na mammografię.

Co do sprzętu, to Twardowski zaznaczył, że jest on stale monitorowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego, który ponosi odpowiedzialność przed ministrem zdrowia.

- Nie zgłosił on żadnych zastrzeżeń do sprzętu uznając go za nowoczesny i dobry dla pacjenta. Problemy wynikają ze złej pracy ludzi - stwierdził wiceminister.

Zapewnił, że jednostki zajmujące się badaniami mammograficznymi zostały zobowiązane do usunięcia uchybień, zarządzono szkolenia techników oraz lekarzy i wiele z nich już przeprowadzono.

- Powtórna kontrola ośrodków zakończy się 30 listopada 2008 r. Jej wyniki będą brane pod uwagę przy kontraktowaniu świadczeń na 2009 r. - podkreślił Twardowski.

Twardowski zaznaczył, że nowe badania będą musiały być wykonane na koszt placówki, a nie NFZ, który już raz za nie zapłacił. Dotyczyć to będzie wszystkich kobiet, których badania wykonano w placówkach ocenionych negatywnie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH