Powstanie strategia przeciwdziałania "cichej epidemii" HCV w Polsce

W przypadku przeszło 40 proc. zakażeń wirusem HCV w Polsce nie wiadomo, jak do nich doszło. Ale to ma się wkrótce zmienić dzięki projektowi "Zapobieganie zakażeniom HCV", jaki rozpoczyna Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

W jego ramach interdyscyplinarny zespół ekspertów będzie prowadził badania, których celem jest dokładne określenie dróg zakażenia tym wirusem w Polsce i ocena ryzyka zakażeń w placówkach ochrony zdrowia, a w konsekwencji przygotowanie strategii zapobiegania takim zakażeniom.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez WHO za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych. W Polsce mówi się, że mamy około  230 tys. zakażonych wirusem HCV. Zdaniem ekspertów na 100 zakażonych świadomych tego jest jedynie siedmiu. To świadczy, że skala zjawiska jest zdecydowanie większa niż oficjalne dane.

- Abyśmy mogli mówić o skutecznych działaniach w zakresie zapobiegania zakażeniom HCV, musimy dobrze poznać środowisko, w jakim dochodzi do zakażeń. Dziś niestety tej wiedzy nie mamy -  mówi nam prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- Chociaż wiemy, że do większości zakażeń dochodzi w placówkach zdrowia (stanowi to około 48 proc. ogółu zakażeń), to w przypadku aż 42 proc. droga zakażenia wciąż pozostaje tajemnicą - dodaje.

Zmianę tej sytuacji ma przynieść projekt "Zapobieganie zakażeniom HCV".

Śladem krwi

Dominującą drogą transmisji HCV są zakażenia krwiopochodne. Jak podkreślają eksperci, w Polsce największe znaczenia w rozpowszechnianiu zakażeń miały iniekcje wykonywane bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno w palcówkach medycznych jak i salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu.

Źródłem zakażenia w tych przypadkach najczęściej jest brak odpowiednich procedur bezpieczeństwa przy procedurach w kontakcie z pacjentem oraz niewłaściwa sterylizacja sprzętu.

W ciągu roku średnio co druga pielęgniarka z oddziału zabiegowego bądź bloku operacyjnego narażona jest na zakażenie wskutek zakłucia ostrym sprzętem medycznym. Ekspozycja u co piątej następuje poprzez śluzówki.

W Polsce uważa się, że do przypadków ekspozycji każdego roku dochodzi około 37 tys. razy.

- Z tego powodu konieczne jest stałe podnoszenie poziomu świadomości personelu medycznego na temat szczególnej roli, jaką on odgrywa w zapobieganiu zakażeniom HCV - zaznacza Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH