Powstanie nowy zawód: ratownik narciarski

MSWiA chce, by akcje ratownicze na stokach narciarskich organizowali i finansowali ich właściciele.

W przygotowywanej ustawie wprowadza też m.in. nowy typ ratownictwa, tzw. ratownictwo narciarskie i zakaz jazdy na nartach pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Projektowana ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich jest obecnie w końcowym etapie uzgodnień resortowych. Jej głównym celem jest zebranie i wprowadzenie w życie przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo narciarzom i turystom. Zawiera też zapisy, zgodnie z którymi sami turyści i narciarze są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, a w związku z tym powinni przestrzegać zasad obowiązujących w sporcie i turystyce.

Najważniejszych zmianą jest jednak rozróżnienie ratownictwa górskiego i narciarskiego. To ostatnie ma być przypisane właśnie trasom narciarskim i snowboardowym.

Według projektu, ratownikiem narciarskim może być osoba, która ma ważne zaświadczenie o ukończeniu kursów z zakresu udzielania pierwszej pomocy i transportu osób poszkodowanych (szkolić ich mają ratownicy górscy m.in. z TOPR-u lub GOPR-u). Z usług takich osób będą mogli korzystać właściciele lub dzierżawcy wyciągów narciarskich; ustawa daje im jednak też możliwość korzystania z pomocy TOPR-u, GOPR-u lub innej organizacji zajmującej się ratownictwem górskim. Niezależnie na co się jednak zdecydują, to oni będą ponosić koszty akcji ratowniczych przeprowadzanych na trasach narciarskich.

Ratownictwem górskim, zgodnie z opracowywana ustawą, mają się zajmować w szczególności TOPR i GOPR. Tego zadania mogą się jednak podjąć także inne organizacje pod warunkiem, że spełnią wymagania (będą m.in. dysponować wystarczającą liczbą ratowników by utrzymywać stałe dyżury, posiadają siedzibę i sprzęt specjalistyczny) i uzyskają zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Regulacja zobowiązuje także zarządców terenów narciarskich do rejestrowania danych o wypadkach i przechowywania tych informacji przez 10 lat. Określa również szczegółowo ich obowiązki w zakresie zapewnienia narciarzom i snowboardzistom bezpieczeństwa. Chodzi tu m.in. o odpowiednie przygotowanie, oznakowanie i oświetlenie tras. Projekt definiuje też szczegółowe takie pojęcia jak narciarskie trasy zjazdowe, nartostrady, narciarskie pólka ćwiczebne, narciarskie trasy biegowe i śladowe czy parki narciarskie oraz określa ich parametry m.in. dopuszczalne obciążenie i stopnie trudności.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH