Powstało Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne - jest pierwsze stanowisko Fot. Fotolia

Celem Towarzystwa jest propagowanie wiedzy i badań z zakresu uroginekologii oraz rekonstrukcji dna miednicy. W swoim pierwszym stanowisku Towarzystwo przestrzega przed leczeniem nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera.

Działania Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego-Interdyscyplinarnego Towarzystwa Naukowego Leczenia Inkontynencji i Rekonstrukcji Dna Miednicy dokonują się poprzez interdyscyplinarną współpracę lekarzy ginekologów, urologów, chirurgów i fizjoterapeutów, a także innych specjalności medycznych zajmujących się diagnostyką i leczeniem nietrzymania moczu i stolca oraz leczeniem obniżenia narządu rodnego.

PTU powstało z inicjatywy lekarzy i fizjoterapeutów na zebraniu założycielskim w sierpniu 2014 r. w Krakowie. Jego misją jest umożliwienie pacjentom dostępu do szerokiego spektrum leczenia uroginekologicznego według udokumentowanych, światowych standardów, przez lekarzy i fizjoterapeutów o potwierdzonych kompetencjach.

Jednym z pierwszych zadań jakie władze Towarzystwa postawiły przed sobą jest zwrócenie uwagi publicznej na bardzo niebezpieczne praktyki jakim są poddawane polskie pacjentki, borykające się między innymi z problemami nietrzymania moczu.

Towarzystwo zwraca uwagę, że szeroko rozumiane choroby uroginekologiczne, w szczególności wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej i związane z nimi dolegliwości, należy uznać za choroby społeczne, ponieważ w krajach europejskich dotyczą one około 1/3 populacji kobiet.

Ten znany lekarzom fakt został dostrzeżony również przez działy marketingowe firm produkujących lasery w branży medycznej. W ostatnich miesiącach obserwuje się w Polsce nasiloną kampanię informacyjno-marketingową mającą na celu propagowanie użycia laserów do leczenia nietrzymania moczu i licznych form obniżenia narządów miednicy mniejszej. W reklamie szczególny nacisk kładzie się na nieinwazyjność metody oraz szybkie efekty lecznicze - zwraca uwagę PTU.

Stąd stanowisko Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego odnośnie stosowania laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej. Towarzystwo nie zaleca i nie popiera leczenia nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera uznając tę metodę za eksperymentalną, niesprawdzoną, wątpliwie skuteczną i możliwie obarczoną późnymi powikłaniami.

Więcej: www.ptug.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH