Powstało Obywatelskie Porozumienie na rzecz Medycyny Paliatywnej

Zwiększenie nakładów na opiekę paliatywną i hospicyjną oraz liczby kontaktowanych świadczeń z tego zakresu i zmniejszenie różnic w wycenie między województwami postuluje nowo powołane Obywatelskie Porozumienie na rzecz Medycyny Paliatywnej.

Konferencja inaugurująca działalność Porozumienia odbyła się w piątek (17 kwietnia) w Warszawie.

Jak powiedziała dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, kierująca oddziałem medycyny paliatywnej Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej jest różny w poszczególnych województwach - w niektórych jest ona dostępna "od ręki", w innych trzeba na nią czekać nawet trzy miesiące.

Oznacza to, że część pacjentów umiera, nie doczekawszy się świadczeń, choć są one w Polsce na liście gwarantowanych.

W jej ocenie przyczyną takiego stanu jest kontraktowanie przez NFZ zbyt małej liczby świadczeń z zakresu opieki paliatywnej, zwłaszcza świadczonych stacjonarnie. Jak podała, w Polsce są 343 hospicja domowe dla dorosłych i 52 dla dzieci, zaś placówek, w których opieka tego typu jest świadczona stacjonarnie - 154, a liczba ta spadła w ostatnich latach.

Dr Tomasz Dzierżanowski z pracowni medycyny paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślił, że kolejki do objęcia opieką hospicyjną powodują, że część pacjentów trafia do hospicjów zbyt późno, czasami nawet w dniu zgonu.

Zwrócił też uwagę na wycenę świadczeń przez NFZ - hospitalizacja na oddziale onkologicznym czy internistycznym jest wyceniana dwukrotnie wyżej niż pobyt na oddziale medycyny paliatywnej, co - jego zdaniem - stygmatyzuje i dyskryminuje chorych.

W jego ocenie pacjenci wymagający opieki paliatywnej - wbrew zapisom konstytucji - nie mają też równego dostępu do świadczeń medycznych, bo prawo do bezpłatnych leków zwalczających ból mają pacjenci onkologiczni, ale już nie np. ci, którzy cierpią z powodu stwardnienia zanikowego bocznego.

Maciej Sokołowski z Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich podkreślił z kolei, że wycena świadczeń z zakresu opieki paliatywnej nie zmieniła się od 2009 r. Dodał, że resort zdrowia zdecydował, że mają one być w tym roku ponownie wycenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ale nowa wycena zacznie obowiązywać najwcześniej z początkiem 2017 r.

Jego zdaniem w opiece paliatywnej i hospicyjnej należałoby też znieść limity, bo - jak podkreślił - zgodnie z ustawą o prawach pacjenta, pacjent ma prawo do poszanowania godności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych, a prawo to obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH