Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz podaje osobie wyjeżdżającej w tropiki informacje nijak mające się do faktycznej sytuacji epidemiologicznej w danym kraju - twierdzi Andrzej Kotłowski, kierownik Zakładu Medycyny Morskiej i Epidemiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Zaleca szczepienia, które są zbędne, nie zaleca zaś profilaktyki ani nie udziela jakichkolwiek informacji, które mogłyby ustrzeć turystę przed zagrożeniem zdrowia lub życia – dodał doktor Kotłowski.

Okazuje się, że nawet „zwykła“ wycieczka do Egiptu z rejsem po Nilu może zakończyć się zakażeniem. Często są także podawane przyklady, kiedy wyjazd na wymarzony wypoczynek zakończył się częściej spędzaniem czasu... w toalecie z powodu biegunki niż na zwiedzaniu.

Certyfikat dla centrum
Dlatego Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu WHO stworzył projekt Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży. Idea powstania Krajowego Ośrodka, który będzie kierował projektem, została zaakaceptowana przez resort zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Celem Ośrodka jest organizowanie szkoleń dla lekarzy, którzy potem będą w stanie udzielać kompletnych, aktualnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. Do programu mogą przystąpić wszystkie chętne podmioty, niezależnie, czy jest to centrum medyczne, przychodnia czy indywidualny gabinet lekarski.

- Istotnym elementem tego procesu jest wdrożenie standardów dla poprawy warunków zdrowotnych i ochrony życia osób podróżujących poprzez ujednolicenie informacji z zakresu rekomendowanych szczepień – podsumowuje prof. Bogdan Jaremin, dyrektor MIMMiT GUM.

Według organizatorów, docelowo ma powstać ok. 100 takich ośrodków na terenie kraju. Doktor Kotłowski podaje harmonogram: - Przewidujemy, że sieć takich centrów powstanie w przeciągu 1,5-2 lat. Szkolenia będą odbywać się w Gdyni, Warszawie lub Krakowie. Pierwsze zakończą się wiosną 2010 roku.

Po ukończeniu szkolenia

ośrodek otrzyma certyfikat, ważny na 5 lat. Jego przedłużenie wiązać się będzie ze spełnieniem stawianych wymagań, udziałem w konferencjach i szkoleniach oraz coroczną sprawozdawczością z działalności, np. ile osób skorzystało z profilatyki, ile wykonano szczepień.

Doktor Danuta Jurkiewicz-Badacz, kierownik krakowskiego Centrum Szczepień, pokazuje przykład swojej placówki. - Po raz pierwszy szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym przeprowadziliśmy w 2003 roku. Potem było ich coraz więcej - mówiła kierownik, wskazując na coraz większe zapotrzebowanie na taką działalność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych