Wyniki badań dziecka, które tydzień temu zmarło w szpitalu w Stargardzie Szczecińskim na sepię wykazały, że zachorowało z powodu zakażenia meningokami typu C. To już trzynasty przypadek sepsy tego typu w województwie zachodniopomorskim.

Dziesięciomiesięczny chłopiec przebywający z rodzicami u rodziny w Stargardzie 20 maja dostał wysokiej gorączki - 40 stopni. Rodzice natychmiast zgłosili się z nim do lekarza i do szpitala. Niestety, gdy o godz. 11 dziecko przyjmowano na oddział, już miało zaburzoną świadomość, sinicę i krwawe wybroczyny na skórze. Po południu zmarło.

- Natychmiast objęliśmy dozorem 19 osób z najbliższego otoczenia, które kontaktowały się z dzieckiem - mówi Renata Opiela rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Wszyscy zostali przebadani. Wiadomo już, że nikt nie był nosicielem bakterii. Wszystkim profilaktycznie podaliśmy antybiotyki. Wielka tragedia, ale wszystko wskazuje na to, że było to pojedyncze zachorowanie.

Ten przypadek to pierwsza śmiertelna ofiara sepsy meningokokowej w województwie zachodniopomorskim w tym roku, jednak już trzynasty przypadek inwazyjnej choroby meningokokowej.

Przez cały ubiegły rok było ich tyle, co w tym przez pięć miesięcy. Najwięcej - aż sześć - osób zachorowało w powiecie goleniowskim, gdzie w kwietniu wojewoda zachodniopomorski ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w dwóch gminach powiatu goleniowskiego: Goleniowie i Przybiernowie. Na koszt państwa zaszczepieni mieli być wszyscy mieszkańcy w wieku 6-19 lat oraz pracownicy służb mundurowych kontaktujący się z dużą liczbą osób (np. pracownicy lotniska).

 - Aby wytworzyć tzw. odporność środowiskową i w przyszłości uniknąć masowych zakażeń, musiałoby się zaszczepić ok. 95 proc. osób z wyznaczonej grupy – mówi portalowi rynek zdrowia.pl rzeczniczka sanepidu. - Do 26 maja zrobiło to 81,7 procent populacji. Szczepieniem w sumie objęliśmy ponad 7500 osób. Dwukrotnie już przedłużaliśmy termin zakończenia akcji. Dotychczasowe efekty nas nie zadawalają. Postanowiliśmy, więc po raz kolejny raz przedłużyć akcję do końca roku szkolnego.

Zdaniem rzecznik, część mieszkańców powiatów objętych szczepieniem jest przeciwna szczepieniom, część może wciąż odkładać je na później. Istnieje też możliwość, że dostarczone przez starostwa listy mieszkańców są niepełne. Część młodych ludzi po prostu mogła wyjechać. Dlatego w przyszłym tygodniu zaplanowana jest narada w wydziale zarządzania kryzysowego powiatu Goleniów, której zadaniem będzie zweryfikowanie list mieszkańców i podjęcie odpowiednich kroków by przekonać ludzi do szczepień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH