Potwierdzenie stanu szpitali psychiatrycznych opisanego przez NIK

Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji (KMP) działającego przy biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Justyna Lewandowska powiedziała, że KMP w tym roku przeprowadził dwie wizytacje w szpitalach psychiatrycznych, do których trafiają pacjenci skierowani przez sąd. Ich wynik potwierdza diagnozę sytuacji przedstawioną w opublikowanym 3 lipca raporcie NIK.

Celem wizytacji KMP było sprawdzenie na miejscu sposobu traktowania przebywających w nim osób i dokonanie oceny pod względem ich ochrony przed poniżającym traktowaniem albo karaniem.

- Mając na uwadze informacje zebrane podczas wizytacji RPO w latach ubiegłych oraz obecne spostrzeżenia powizytacyjne należy stwierdzić, iż sytuacja w szpitalach psychiatrycznych nie jest najlepsza, a obraz przedstawiony w raporcie NIK-u pokrywa się z tym, który zastał RPO podczas swoich wizytacji - powiedziała Justyna Lewandowska.

Jak podkreśliła warunki bytowe oferowane w szpitalach nie sprzyjają prawidłowej realizacji praw pacjentów oraz celów leczenia i terapii, a nawet mogą zaszkodzić stanowi zdrowia pacjenta, jeśli będą utrzymywać się długotrwale.

Dodała, że sposób prowadzenia historii choroby również pozostawia wiele do życzenia. Według dyrektor KMP, niejednokrotnie jest ona prowadzona w sposób chaotyczny, a opisy stanu pacjenta nierzadko są pobieżne i nieczytelne, brakuje okresowych podsumowań stanu psychicznego oraz stanu somatycznego pacjenta.

- Utrudnia to szybką orientację w problemach zdrowotnych pacjenta w sytuacjach nagłych - infomormowała Lewandowska. Według niej w niektórych szpitalach nie są przestrzegane procedury dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego (nadużywanie środka w formie izolacji i unieruchomienia).

- Niewątpliwie opisane sytuacje niejednokrotnie prowadzą do poniżającego traktowania - stwierdziła. Podkreśliła, że należy je jak najszybciej wyeliminować tak, by nie dochodziło do naruszania godności człowieka, której poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem konstytucyjnym władz publicznych".

Jak infomowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl Najższa Izba Kontroli NIK opublikowała 3 lipca raport po kontroli 17 szpitali psychiatrycznych. W ocenie Izby natychmiastowej poprawy wymaga przestrzeganie procedur związanych z przyjmowaniem chorych bez ich zgody oraz stosowaniem wobec nich środków przymusu bezpośredniego.

Czytaj. NIK: trzy na cztery szpitale psychiatryczne nie spełniają podstawowych wymogów

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH