Ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi wymaga stworzenia narodowego programu prewencji zakażeń związanych z opieką zdrowotną - uważa epidemiolog dr Paweł Grzesiowski, szef zakładu profilaktyki zakażeń w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie
- Program powinien być wspierany przez szeroką koalicję - organy założycielskie szpitali, menedżerów, NFZ, inwestorów prywatnych, ubezpieczycieli, niezależne organizacje audytorskie i pacjentów - powiedział w Grzesiowski w Starachowicach podczas międzynarodowej konferencji poświęconej higienie w szpitalach i przemyśle farmaceutycznym.
Dzięki dostosowaniu przepisów prawa do potrzeb społecznych, a także dzięki intensywnej działalności organizacji pozarządowych (m.in. towarzystw naukowych i stowarzyszeń profesjonalistów) w większości lecznic w Polsce działają już zespoły kontroli zakażeń szpitalnych, złożone z przeszkolonych lub wyspecjalizowanych pielęgniarek epidemiologicznych.
- Brakuje lekarzy epidemiologów szpitalnych, jednak stopniowo rośnie liczba osób dokształconych w tym zakresie na kursach" - poinformował Grzesiowski.
Jak podkreślił, są wdrażane odpowiednie procedury i standardy, coraz więcej szpitali ubiega się o akredytację lub spełnia już międzynarodową normę ISO; certyfikat akredytacyjny posiada obecnie około 70 lecznic.
Sytuacja epidemiologiczna w szpitalach powiatowych i wojewódzkich jest relatywnie stabilna, jednak w większości klinicznych i wysokospecjalistycznych nie została dostatecznie rozpoznana.
- Wśród patogenów alarmowych dominują niefermentujące pałeczki Gram- ujemne (pseudomonas, acionetobacter), gronkowce metylicyno-oporne oraz pałeczki Klebsiella z mechanizmem ESBL - powiedział epidemiolog.
Przypomniał, że do 2001 roku sektor chorób zakaźnych był w Polsce regulowany przez archaiczną ustawę, w której w ogóle nie występowało pojęcie „zakażenia szpitalnego“. Spowodowane tym stanem zaniedbania inwestycyjne i edukacyjne sprawiły, że powstała ogromna „dziura" między teorią a praktyką - tłumaczył lekarz.
W Polsce rocznie zakaża się w szpitalach około 700 tys. pacjentów, z których 10 tys. umiera wskutek zakażenia. Stosując odpowiednie procedury dezynfekcyjne można jednak zredukować liczbę zakażeń nawet o 30 procent rocznie. To oznacza uchronienie przed zakażeniem około 200 tys. osób - obliczyli epidemiolodzy.

- PT22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- PT21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- PT21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- PT20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- PT20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- PT19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- PT18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- PT18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych