W poniedziałek (7 września) w Poznaniu odbywało się międzynarodowe sympozjum naukowe "Wpływ alkoholu na rozwój dziecka - obraz kliniczny i problemy diagnostyczne u dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS)".

Płodowy zespół alkoholowy FAS (Fetal Alkohol Syndrom) to choroba obejmująca zaburzenia, jakie powstają w okresie płodowym w wyniku kontaktu płodu z alkoholem. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w najbliższym czasie ogłosi wyniki badań dotyczących problemu picia alkoholu w czasie ciąży.

- Już teraz wiemy, że potrzebna będzie bardzo agresywna kampania skierowana do lekarzy, którzy powinni bardziej zwracać uwagę na problem spożywania alkoholu przez matki w czasie ciąży. Chcemy obalić mity, że niewielka ilość wina nie jest szkodliwa dla płodu - powiedział na dyrektor agencji, Krzysztof Brzózka.

Według naukowców z USA, nie ma żadnych dowodów na pozytywny wpływ alkoholu na płód w czasie ciąży, nie można też określić, jaka ilość alkoholu może spowodować chorobę.

- Dlatego lepiej jest zastosować się do zasady wstrzemięźliwości od alkoholu w okresie ciąży. Alkohol jest jedyną przyczyną FAS i jego eliminacja na pewno ochroni dziecko przed chorobą - ocenił Kennet Warren z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i amerykański instytut podpiszą w najbliższych dniach umowę o współpracy.

- Chcemy zakupić od Amerykanów licencje na program antropomorficznej diagnostyki FAS. I chcemy, aby w naszych ośrodkach zajmujących się FAS pracowali przeszkoleni ludzie, którzy będą potrafili zrobić trójwymiarowe diagnostyczne zdjęcie i na tej podstawie zdiagnozować chorobę u dziecka - powiedział PAP Brzózka.

Podczas poznańskiego sympozjum zaprezentowano najnowsze wyniki światowych badań nad FAS.

- Przeprowadzając badania nad FAS spodziewaliśmy się, że w USA będzie 1-3 przypadki FAS na 1000 urodzeń. Tymczasem okazało się, że tych przypadków jest 6-10. Okazało się, że podstawowa cecha diagnostyczna - zmiany rysy twarzy - jest wykrywana dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań. Zmiany te są bardziej subtelne niż myśleliśmy - stwierdził Kennet Warren.

Podczas sympozjum przedstawiono też wyniki badań zespołu prof. Andrzeja Urbanika ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który stwierdził wpływu alkoholu na metabolizm biochemiczny dziecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH