Potrafimy wyleczyć już wszytkich zakażonych HCV, ale brakuje pieniędzy Do leczenia mogą być zakwalifikowani praktycznie wszyscy dorośli chorzy na WZW C. Fot. mat. prasowe

Już prawie rok finansowana jest rewolucyjna terapia dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Wirus przestanie zabijać. Jednak kolejki do tego leczenia stają się coraz dłuższe - alarmują specjaliści. Powodem jest, jak wskazują, niewystarczające finansowanie terapii przez płatnika.

Nowa terapia może pozwolić w istotny sposób powstrzymać w Polsce epidemię nowych zakażeń wirusem HCV, który wywołuje WZW C - zaznacza prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Możliwość tak efektywnego leczenia jest o tyle istotna, że co piąty pacjent z przewlekłym zakażeniem HCV jest narażony na marskość wątroby i raka wątroby. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Polsce do 84 proc. zakażeń wirusem HCV dochodzi w placówkach służby zdrowia. Pozostałe przypadki to między innymi skutek zakażenia podczas zabiegów kosmetycznych, wykonywania tatuaży i przyjmowania narkotyków.

W Polsce przewlekle zakażonych jest około 231 tys. osób, czyli 0,6 proc. populacji.

Do niedawna w Polsce większość chorych leczono terapią, której skuteczność wynosiła 40 proc. (chodzi o terapię interferonem i rybawiryną -red.). Dzięki refundacji terapii bez interferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100 proc. skuteczność.

- Dodatkowo czas leczenia skraca się z 48 tygodni do 12 tygodni, a jest nadzieja, że niedługo pewne grupy pacjentów można będzie leczyć jeszcze krócej – zaznacza prof. Filisiak.

Ekspert wskazuje, że nowe terapie mają zdecydowanie lepszy profil bezpieczeństwa. - Stosowane przed erą leków bezinterferonowych terapie w leczeniu zakażeń HCV często były zbyt obciążające dla sporej populacji chorych. W efekcie osoby w wieku podeszłym, cierpiący na inne przewlekłe choroby jak HIV czy depresja były pozbawione możliwości leczenia.

Lek dla każdego
- Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV - zaznacza dr Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak wyjaśnia, nowa bezinterferonowa terapia - określana w skrócie jako 3D -  jest dobrze tolerowana nawet przez 80-letnich pacjentów. Do leczenia mogą być zakwalifikowani praktycznie wszyscy dorośli chorzy na WZW C, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, czyli pacjenci z zaawansowanym włóknieniem wątroby i marskością, jak i ci, u których proces włóknienia jest bardzo mało zaawansowany, a także osoby po przeszczepach wątroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH