Postawa ciała a zespoły bólowe kręgosłupa

Streszczenie streszczenie artykułu "Postawa ciała a zespoły bólowe kręgosłupa" (Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, styczeń 2011; vol. 13).

Nieprawidłowa postawa ciała m.in. zaburza symetrię rozkładu sił ściskających i rozciągających działających po obu stronach osi ciała i powoduje pojawienie się niekorzystnych sił ścinających. Niekorzystnie też zmieniają się momenty obrotowe sił mięśni antygrawitacyjnych.

Może to prowadzić do rozwoju tzw. zespołu przeciążeń powolnych, ciasnoty otworów międzykręgowych, ucisku na korzenie nerwowe i rozwoju zespołów bólowych. W patogenezie tych ostatnich nie bez znaczenia jest wykonywanie rozmaitych czynności zawodowych w nieergonomicznych pozycjach.

Celem pracy jest pokazanie związku pomiędzy występowaniem zespołów bólowych kręgosłupa a jakością postawy ciała, w tym w kontekście ergonomii pracy.

Materiał i metody. Badaniami objęto 125 osób, w tym 39 osób dorosłych, u których w wieku rozwojowym rozpoznano skoliozę oraz 39 położnych i 47 fizjoterapeutów. U wszystkich oceniono postawę ciała, a u położnych i fizjoterapeutów oceniano układ ciała podczas wykonywania czynności zawodowych. Do oceny częstości i stopnia natężenia bólu posłużono się schematem Jacksona i Moskowitza.

Wyniki badań. Okazało się, że ponad 80% badanych skarży się na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Najczęściej były to dolegliwości występujące okresowo, w odcinku lędźwiowym. Występowanie bólu nie zależało bezpośrednio od tego, jakiego rodzaju nieprawidłowości układu kręgosłupa przeważały w pozycji roboczej, ani od jakości postawy położnych i fizjoterapeutów. Dolegliwości te odnotowano też u ok. 85% osób z wcześniej rozpoznaną skoliozą.

Wnioski. Nieprawidłowa postawa ciała (a zwłaszcza skolioza) usposabia do występowania dolegliwości bólowych. Sprzyja temu też wykonywanie czynności zawodowych w nieergonomicznych pozycjach.

Więcej: www.ortopedia.com.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH