Posłowie za poprawą profilaktyki czerniaka w Polsce

Edukacja społeczna na temat profilaktyki nowotworów skóry i lepsze regulacje prawne odnośnie korzystania z solariów to działania, które mogą przyczynić się do spadku zachorowań na czerniaka i zgonów z jego powodu - oceniają członkowie sejmowej komisji zdrowia.

Posłowie dyskutowali o tym 20 lutego podczas posiedzenia komisji, na którym problem czerniaka w Polsce przedstawili onkolodzy i dermatolodzy.

Prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie zwrócił uwagę, że czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych i wykazuje największa dynamikę zachorowań. W Polsce liczba nowych przypadków tego nowotworu podwaja się co osiem lat, a w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o 300 proc. Coraz częściej chorują osoby młode. Rośnie też liczba zgonów z jego powodu.

Według niego, wbrew powszechnym przekonaniom czerniak jest w bardzo dużym stopniu uleczalny. Warunkiem tego jest jednak wczesne wykrycie zmiany nowotworowej, gdy jej grubość nie przekracza 1 mm. Nie potrzeba wówczas żadnych drogich leków, ale chirurgicznego wycięcia zmiany.

W USA, gdzie czerniak wykrywany jest głównie we wczesnym stadium rozwoju, odsetek wyleczeń wynosi 90 proc. W Polsce jest on szacowany na 60-70 proc. - Dzięki wprowadzeniu ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej i działaniom prozdrowotnym również u nas można by uzyskać wyleczenia na poziomie 90 proc. - przekonywał Rutkowski.

- Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o utworzenie programu profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki czerniaków i innych nowotworów skóry, jednak pomysł ten nie zyskał przychylności resortu - powiedział Rutkowski. W ramach tego programu eksperci z Centrum Onkologii planowali ogólnopolską akcję edukacyjną oraz przeprowadzenie pilotażowych badań przesiewowych na terenie województwa mazowieckiego.

Według szacunków onkologów, gdyby wykrywanie czerniaka w późnych stadiach zmniejszyć tylko o 10 proc., to można by oszczędzić na leczeniu zaawansowanych przypadków o 30 proc.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus ocenił, że wobec możliwości budżetowych nie widzi szans, by resort zdrowia bezpośrednio włączył się w taki program i jego realizację. Zasugerował ekspertom, że mogą starać się uzyskać na ten cel finansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Ponad 90 proc. nowotworów skóry spowodowana jest przez promieniowanie UV, i to nie tylko naturalne, którego źródłem jest słońce, ale też sztuczne, emitowane w solariach - przypomniał Rutkowski.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zakazu korzystania z solariów dla osób nieletnich. Jak przypomniał, nieletni nie mogą kupować papierosów i alkoholu, ale wolno im bez żadnych ograniczeń korzystać z łóżek opalających, które mogą przyczyniać się do zachorowania na nowotwory skóry.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH