Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-01-2009 08:59

Poseł Piecha komentuje zamknięcie izby w Lędzinach

Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecnie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia (PiS) na łamach Gazety Wyborczej komentuje decyzję zamknięcia ostatniej w kraju Izby Porodowej.

- Żal, że do tego doszło. Miałem nadzieję, że fundusz znajdzie jakieś wyjście i przedłuży położnym kontrakt. Izba porodowa nie musi spełniać takich samych warunków jak oddział położniczy w szpitalu. Odmawianie jej z tego powodu kontraktu jest nie w porządku - uważa Piecha.

- Nie chce mi się wierzyć, że można izbie porodowej stawiać takie warunki – w Lędzinach nie ma sali do cesarek, intensywnej terapii, rezonansu magnetycznego, brak chłodni i miejsca do wydawania zwłok . Kto to wymyślił? – pyta poirytowany poseł.

Jak komentuje były minister „urzędnicy w funduszu zawsze uważnie słuchają konsultantów, niezależnie od tego, kto w nim rządzi”.

- Przyjmuje się milczące założenie, że urzędnik, choćby z wykształcenia był lekarzem, nie może dyskutować z uznanym profesorem. Urzędnik na pewno nie będzie wyjaśniał profesorowi, że izba porodowa to nie szpital. Zresztą te warunki są tak wygórowane, że na pewno niejedna szpitalna porodówka też ich nie spełnia. Na Śląsku być może są dwie, które mają dostęp do rezonansu. Pytam tylko, po co przy fizjologicznym porodzie rezonans?

Bolesław Piecha przekonuje, że nie można traktować każdej ciąży jak zagrożenia dla zdrowia, jakby to była choroba: - Pewnie gdyby izb porodowych w Polsce było więcej, więcej ludzi rozumiałoby to, że nie każde dziecko musi przychodzić na świat w szpitalu - dodaje poseł.

W ocenie byłego ministra zdrowia powinny powstać przepisy, które określą działalność pozaszpitalnych porodówek:

- Były czasy, kiedy izb porodowych było w Polsce wiele, sam byłem konsultantem w jednej z nich, w Rybniku. Położne naprawdę dobrze tam sobie radziły. Do nas trend rodzenia poza szpitalami przychodzi i im szybciej NFZ na to zareaguje, tym lepiej dla niego. Doprowadzenie do zamknięcia tej izby to był błąd i krok wstecz.