Portugalia: zapobiegają zaginięciom chorych na Alzheimera

Portugalska policja uruchomiła program służący przeciwdziałaniu zaginięciom pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Bazuje on na darmowej dystrybucji wśród chorych bransolet z chipem.

Program wdrażany jest w efekcie porozumienia między portugalską policją a stowarzyszeniem APFADA, zrzeszającym osoby cierpiące na to schorzenie otępienne. Na terenie Portugalii żyje ich obecnie ponad 110 tys.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji w Lizbonie nadinspektor Paulo Flor, przedstawiciele wymiaru ścigania oraz władze stowarzyszenia wspólnie poszukują sponsorów, którzy pomogą w dystrybucji bransolet z chipem informujących o miejscu pobytu chorego. Ich użytkownicy otrzymają urządzenie bezpłatnie.

Pacjenci, którzy staną się posiadaczami bransolet z chipem, zostaną wpisani do tworzonego przez policję rejestru osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Znajdą się w nim dane osobowe pacjenta, a także telefon i adres jego opiekuna.

Każda bransoleta wyposażona jest w numer odpowiadający konkretnej osobie, a także w chip pozwalający niczym system GPS na lokalizację miejsca, w którym przebywa jego posiadacz.

- Realizowany przez nas program jest konsekwencją prowadzonej od kilku lat akcji "Jestem tutaj" polegającej na rozdawaniu dzieciom podczas wakacji elektronicznych bransolet na portugalskich komisariatach. Także w tym roku okazała się ona skutecznym sposobem na szybkie odnalezienie zaginionych dzieci urlopowiczów - dodał nadinspektor Flor.

Program "Jestem tutaj" zapoczątkowany został w Portugalii latem 2012 roku. Pierwsze bransolety rozdawano jednak tylko w wybranych komisariatach w kraju, głównie w turystycznym regionie Algarve. W tym roku programem objęto nie tylko dzieci urlopowiczów, ale również pociechy Portugalczyków spędzających wakacje w krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny program wydawania elektronicznych bransolet dzieciom prowadzony będzie w Portugalii do końca września. O możliwości ich odbioru urlopowicze informowani są w tym roku w kurortach, na regionalnych stacjach kolejowych, a także na lotniskach. Policja szacuje, że do końca tegorocznego sezonu wakacyjnego na terenie całej Portugalii zostanie rozdanych wśród dzieci łącznie ponad 30 tys. bransolet z chipem.

Z danych organizacji SOS-Crianca, poszukującej zaginionych w Portugalii dzieci, wynika, że podczas całego 2013 roku na terytorium tego kraju zgubiło się 60 dzieci, czyli o siedmioro więcej w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Ponad połowę udało się odnaleźć. Dwoje zostało zlokalizowanych właśnie dzięki elektronicznym bransoletom.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH