Porozumienie Zielonogórskie: lekarze rodzinni wciąż bez umów z NFZ

Większość członków Porozumienia Zielonogórskiego do tej pory nie podpisała umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej - informuje Porozumienie.

Jacek Krajewski, prezes PZ, ostrzega w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz, że niemal w całym kraju lekarzom z federacji kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów. By wystawić nowe, muszą mieć numer tegorocznego kontraktu. Porozumienie przypomina także, że brak umów z NFZ powoduje, iż inni świadczeniodawcy mogą odmawiać pacjentom bezpłatnego wykonywania badań zleconych przez lekarzy z PZ.

– Do dzisiaj większość członków Porozumienia Zielonogórskiego nie podpisała umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Umów nie posiada też wielu świadczeniodawców niezrzeszonych w naszej organizacji. Taka sytuacja grozi poważnym zakłóceniem funkcjonowania przychodni i praktyk, z powodu niedoborów recept – pisze Krajewski.

Podkreśla, że brak umów w części województw spowoduje też problemy z rozliczaniem się świadczeniodawców oraz wymaganą sprawozdawczością.

PZ domaga się spotkania z Ewą Kopacz i jej interwencji w Centrali NFZ. W ocenie federacji, Fundusz nie przestrzega postanowień porozumienia PZ z premierem Donaldem Tuskiem i minister Ewą Kopacz z grudnia 2010 r. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, do spotkania Kopacz z przedstawicielami PZ ma dojść 31 stycznia 2011 r.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, podkreśla, że czas podpisywania kontraktów w większości przypadków zależy od świadczeniodawców.

– Muszą złożyć poprawne wnioski. W skutek przedłużających się negocjacji z PZ pod koniec roku, podpisanie kontraktów do 31 grudnia nie było możliwe – powiedział Troszyński.

Początkowo lekarze z PZ w negocjacjach z MZ i NFZ domagali się wzrostu  tzw. stawki kapitacyjnej za świadczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej o 72 grosze (wynosi ona 8 zł). NFZ informował, że na podwyżkę nie ma środków. Argumentem za podniesieniem stawki, jaki przedstawiali podczas rozmów lekarze, były zmiany w sprawozdawczości. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH