Minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek (11 sierpnia) z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających ratowników medycznych, m.in. Krajowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego

Przypomnijmy, że Robert Szulc zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że jeżeli do takich rozmów nie dojdzie, ratownicy rozpoczną akcję strajkową.

Wcześniej minister Ewa Kopacz spotkała się z innym „ratowniczym” związkiem – Krajową Sekcją Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”.

Ratownicy medyczni domagają się m.in. podwyżek płac. Minister Ewa Kopacz zapewniła na początku sierpnia br., że na ten cel z budżetu państwa zostanie przekazanych wojewodom 130 mln zł. Ma to zniwelować m.in. dysproporcje w zarobkach.

- Dzisiejsza rozmowa była merytoryczna. Dostaliśmy zapewnienia o zwiększeniu finansowania ratownictwa medycznego w tym roku oraz gwarancję pani minister o pomocy w walce o lepszy system emerytalny. Zawieszamy strajk, ale czekamy na wyniki prac i obiecane pieniądze - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Robert Szulc.

Przewodniczący dodał, że KZZPRM wejdzie w skład zespołu ds. nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.

Informacje tę potwierdził również biorący udział w spotkaniu Jacek Szarek,  przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność".

- Pani minister poinformowała na spotkaniu o wcześniejszych ustaleniach pomiędzy ministerstwem a związkami zawodowymi - mówił nam przewodniczący. Dodał, że ma nadzieję, iż związki zawodowe będą mówiły już "jednym głosem"

- Przewodniczący Szulc przedstawił dziś postulaty, które wcześniej nasz związek przedstawiał ministerstwu. Obecnie nad ich realizacją pracujemy podczas prac nad nową ustawą - powiedział Jacek Szarek.

Ratownicy medyczni zrzeszeni w innych związkach zawodowych niż Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" zapowiadali rozpoczęcie strajku, jeżeli nie dojdzie do rozmów z minister zdrowia Ewą Kopacz. Przewodniczący Robert Szulc zarzucał minister, że o problemach ratowników medycznych rozmawia tylko z jednym związkiem zawodowym, tj. "Solidarnością".

Minister zapowiedziała, że pieniądze zostaną podzielone nie równo, ale wedle potrzeb w danym województwie. Dodała, że ministerstwo chce zwiększenia nakładów na ratownictwo medyczne w przyszłym budżecie z 1 mld 200 mln zł do 1 mld 700 mln zł.

Poinformowała też, że do końca września ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH