Poród z zaskoczenia - to może przytrafić się każdej kobiecie. Jak pomagać?

Nagły poród może zaskoczyć ciężarną wszędzie, np. w autobusie. Jak się zachować, by nie tracąc głowy przyjąć taki poród i zapewnić przeżycie dziecku? - Takie narodziny z zaskoczenia są rzadkie, niestety często w ich wyniku rodzą się wcześniaki - mówi nam prof. Jan Oleszczuk, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Tak jak w przypadku mieszkanki powiatu biłgorajskiego, która urodziła syna w autobusie relacji Lublin - Lubaczów. Jej syn przyszedł na świat pod koniec siódmego miesiąca ciąży. Ważył 1,20 kg.

Tak ratował wcześniaka
Poród odebrał kierowca autobusu. Dziecko po porodzie nie oddychało, kierowca wykonał dziecku sztuczne oddychanie i masaż serca ratując noworodkowi życie.

- Na szczęście dla dziecka i jego matki, żona tego mężczyzny jest położną i prawdopodobnie dzięki temu wykazał się ona niesamowitą wiedzą, dzięki czemu wszystko się powiodło - mówi prof. Jan Oleszczuk, lubelski konsultant w dziedzinie w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

- Odebrano poród, dziecko , które urodziło się jako wcześniak zostało przywrócone do życia i odpowiednio zabezpieczone przed utratą ciepła.

Konsultant zaznacza, że do nagłego porodu, gdy dziecko przychodzi na świat np. w autobusie, dochodzi dziś już bardzo rzadko.

Fizjologiczna ciąża - coraz rzadziej
- Jeżeli ciężarna jest prowadzana przez lekarza, to jest on w stanie przewidzieć czas porodu, nawet tego w wyniku, którego rodzi się wcześniak - wyjaśnia prof. Jan Oleszczuk i dodaje, że jednak od kilku lat liczba przedwcześnie urodzonych dzieci dynamicznie zwiększa się.

To efekt coraz częstszych ciąż patologicznych. Obecnie szacuje się, że tylko co 4 ciąża ma przebieg fizjologiczny. Specjaliści przyznają, że to danina wynikająca z postępu cywilizacji. To skutek stresu związanego z trybem naszego życia. Paradoksalnie, także postępu medycyny, który w wielu wypadkach indukuje nowe problemy w tym zakresie.

- Lekarze są dziś w stanie pomóc przyjść na świat dzieciom z ciąż, które jeszcze kilkanaście lat temu nie miały szans na finał. Rodzą kobiety, które kilka lat temu ze względu na problem z płodnością nie miały szans na macierzyństwo. Większość takich ciąż nie ma jednak fizjologicznego przebiegu - mówił nam wcześniej prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Na Lubelszczyźnie dobre wskaźniki
Prof. Jan Oleszczuk zwraca jednak uwagę, że na szczęście coraz więcej nawet tych najmniejszych noworodków przeżywa.

- Pod tym względem nasze skromne pod względem wskaźników ekonomicznych województwo lubelskie osiąga od dawna najniższe współczynniki umieralności okołoporodowej w kraju - komentuje specjalista.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH