W skład Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku wchodzą m.in. Szpital im. M. Kopernika i Szpital św. Wojciecha. W pierwszym kwalifikacja do zabiegów od dawna odbywa się w poradni anestezjologicznej.

- W Szpitalu św. Wojciecha, w którym nie ma problemów z kwalifikacją na oddziale, dopiero analizujemy wdrożenie przeniesienia kwalifikacji do poradni anestezjologicznej - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik gdańskich szpitali.

W części pediatrycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach od kilkunastu lat funkcjonuje Poradnia Anestezjologiczna, w której przyjmowane są dzieci wymagające kwalifikacji przed zabiegiem, bądź badaniem.

- Miesięcznie przez gabinet ten przechodzi nawet około 400 niepełnoletnich pacjentów. Na stałe w poradni zatrudniona jest pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki, która przygotowuje pacjentów do konsultacji anestezjologicznej. Lekarz wzywany jest, gdy zebrany jest częściowy wywiad i wykonane są niektóre badania - wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. 

Dzieci, które są przygotowywane do znieczulenia i/lub analgosedacji przy operacjach bądź badaniach diagnostyczno-leczniczych, planowo trafiają do tej poradni dwukrotnie.

- W naszym odczuciu model ten jest dla chorych bardzo korzystny. Jeżeli chodzi o dorosłych pacjentów WSZ w Kielcach, w tej chwili, ze względu na braki kadrowe nie funkcjonuje przyszpitalna Poradnia Anestezjologiczna. Jeżeli NFZ ogłosi konkurs, ponownie rozważymy tę kwestię - mówi rzecznik WSZ w Kielcach.

 Zalet jest więcej
Jerzy Wyszumirski, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów, podkreśla, że dzięki konsultacji anestezjologicznej można określić ryzyko zabiegu, przygotować pacjenta do zabiegu i zmniejszyć wystąpienie potencjalnych zdarzeń niepożądanych.

- Należy się także spodziewać zmniejszenia kosztów w systemie, gdyż do zabiegów w trybie planowym nie będą przyjmowani pacjenci, u których zaistnieje potrzeba dodatkowych specjalistycznych konsultacji (np. kardiologa, neurologa, psychiatry, endokrynologa, poradni kontroli stymulatorów, itd.), dopóki pacjent nie wykona tych konsultacji - wskazuje Jerzy Wyszumirski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH