Wejście w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii - ma szansę przynieść spore oszczędności.

- Będą one wynikały z tego, że na uzyskanie porady anestezjologicznej oraz wypełnienie zaleceń anestezjologa nie będzie poświęcany czas hospitalizacji - mówi prof. Radosław Owczuk.

Poradnie anestezjologiczne, które funkcjonowały do tej pory, były finansowane nie przez płatnika, a przez sam szpital, na zasadzie dobrej woli i chęci tworzenia mechanizmu ograniczania kosztów.

- Z tego punktu widzenia sukcesem jest to, że dostrzeżono potrzebę usankcjonowania takiej porady w systemie i znaleziono formułę jej finansowania. Z drugiej strony w świadczeniu konsultacji w zakresie kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu operacyjnego, diagnostycznego lub leczniczego nie są uwzględnione koszty badań dodatkowych. Z założenia pokrywa je jednostka kierująca: albo poradnia specjalistyczna zabiegowa, albo oddział chirurgiczny, gdzie chory będzie hospitalizowany - mówi prof. Owczuk.

Zwraca też uwagę, że świadczenie nie jest rozliczane jako procedura w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a w hospitalizacji. Zostanie rozliczone dopiero w momencie wykonania zabiegu.

- Warto też sobie zdawać sprawę, że procedura nie obejmie 100 proc. pacjentów. Trzeba wziąć pod uwagę względy socjalne (koszty dojazdu) czy odległości od szpitala, w którym będzie zabieg. Jest grupach chorych, którzy będą przyjmowani do szpitala na dotychczasowych zasadach, a całość postępowania przedznieczuleniowego u nich będzie realizowana dopiero podczas hospitalizacji, w czasie której ma się odbyć zabieg - podsumowuje krajowy konsultant.

Szpitale są gotowe albo już działają
Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie jest przygotowany na nowe rozwiązanie. Poradnia anestezjologiczna jest wpisana w strukturę szpitala i rusza 1 lutego 2018 r. 

- Początkowo, w trybie przygotowawczym kierowani będą do niej pacjenci, u których planowane są zabiegi urologiczne. Docelowo jednak zakresem swojego działania będzie obejmowała wszystkich pacjentów, u których będą wykonywane zabiegi planowe - podaje Rynkowi Zdrowia Bogna Bartkiewicz, rzecznik szczecińskiego szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH