Pora realnie egzekwować jakość badań laboratoryjnych - zapowiada Bogdan Solnica Nowy konsultant krajowy wskazuje, że w diagnostyce laboratoryjnej jest wiele problemów wymagających rozwiązania Fot. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jakość badań laboratoryjnych w sposób oczywisty decyduje o jakości diagnostyki w ogóle i w konsekwencji o bezpieczeństwie pacjentów - mówi prof. Bogdan Solnica, nowy konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej i zapowiada egzekwowanie jakości badań wykonywanych w laboratoriach.

Rynek Zdrowia: - Do czego przede wszystkim chciałby Pan, jako konsultant krajowy przekonać ministra zdrowia?
Bogdan Solnica: - Chyba raczej zwrócić uwagę… Jest szereg problemów w diagnostyce laboratoryjnej, które wymagają rozwiązania. Na przykład, od dłuższego czasu prezentuję pogląd o konieczności realnego egzekwowania jakości badań w laboratoriach, tak żeby powiązać przestrzeganie standardów jakości z możliwością wykonywania badań w ogóle.

Prace nad takimi rozwiązaniami trwają. Od października pracuje powolna przez ministra zdrowia komisja, którą kieruje prof. Maciej Szmitkowski (poprzedni konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej - red.). Do marca ma ona przygotować raport i propozycje zmian w funkcjonowaniu ośrodków kontrolujących jakość - Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi oraz Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej w Warszawie.

Prace zmierzają w tym właśnie kierunku. Uważam to za kluczowe rozstrzygnięcie, bowiem jakość badań laboratoryjnych w sposób oczywisty decyduje o jakości diagnostyki i w konsekwencji o bezpieczeństwie pacjentów.

Prof. Bogdan Solnica, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej
Prof. Bogdan Solnica, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej

W egzekwowaniu jakości zatrzymaliśmy się jakby w pół kroku. Co prawda regulacje prawne narzucają laboratoriom obowiązek prowadzenia skrupulatnej kontroli jakości badań, ale nie ma rozwiązania dotyczącego tego, co robić, gdy jakość badań wykonywanych w danym laboratorium nie jest zadowalająca. Liczę, że komisja wypracuje tu odpowiednie rozwiązania.

- Czyli mówiąc wprost: można będzie wstrzymać proces wykonywania badań w laboratorium, jeśli przemawiają za tym wyniki kontroli?
- Nie chcę ujawniać roboczych rozwiązań, bo to wszystko jest w trakcie prac komisji. Niemniej jednak uważam, że potrzebny jest jakiś system licencjonowania laboratoriów lub inna forma dopuszczania ich do wykonywania badań po spełnieniu określonych kryteriów.

- Czy słyszał Pan o zamknięciu laboratorium z powodu złej jakości badań?
- Nie słyszałem, choć gdzieś mogło się to zdarzyć. W każdym razie nie ma teraz odpowiednich narzędzi prawnych, by wstrzymać wykonywanie badań w laboratorium.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH