Ponad połowa zakażeń HIV od osób nieświadomych zakażenia

Szacuje się, że ponad połowa (54 proc.) nowych zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia - alarmują specjaliści. Nawet połowa zakażonych może o tym nie wiedzieć, tymczasem 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badania. W piątek (22 listopada) rozpoczął się Tydzień Testowania na HIV.

Tydzień Testowania na HIV to międzynarodowa kampania, w którą włączyło się ponad 400 organizacji z 56 państw. Akcja potrwa do 29 listopada. W tym czasie Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), gdzie anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV, wydłużą swoje godziny pracy. Do badań zachęcać będą m.in. pracownicy służby zdrowia oraz organizacje pozarządowe prowadzące PKD.

Do akcji włączyła się m.in. Fundacja Edukacji Społecznej (FES) we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. - Nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Nawet jeśli zdarzyło się to tylko raz, trzeba wykonać test - przekonywała dyrektorka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn w piątek, 22 listopada na konferencji prasowej.

W czasie Tygodnia Testowania w prowadzonym przez FES Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Nowogrodzkiej będzie można wykonać tzw. szybki test i otrzymać wynik już po 30 minutach. Punkt będzie czynny również w weekend.

Marta Walichnowska z Krajowego Centrum ds. AIDS przekonywała, że warto się badać w PKD, ponieważ tylko tam można wykonać test anonimowo i bezpłatnie, a także porozmawiać z doradcą, zarówno przed badaniem, jak i przy odbiorze wyniku. Jak podkreśliła, jest to szczególnie ważne dla osób, które otrzymują wynik dodatni. Zaznaczyła, że w PKD pracują wyłącznie certyfikowani i wykwalifikowani doradcy. Placówki te, których w Polsce jest obecnie 32, prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Do Tygodnia Testowania przystąpiło 12 PKD.

Jak poinformowała Walichnowska, rocznie do PKD zgłasza się ponad 30 tys. osób, ok. 1,2 proc. z nich dowiaduje się, że ma HIV (w 2012 r. otrzymano 359 dodatnich wyników). Punkty te wykrywają ok. jedną trzecią wszystkich zakażeń HIV w Polsce.

Wśród osób, u których wykryto zakażenie w PKD, dominują ludzie młodzi - w wieku 20-29 lat (45 proc.) i 30-39 (37 proc. - przy czym w tej grupie wykrywalność jest największa w stosunku do liczby badanych osób), w większości mężczyźni (89 proc.). Główną drogą zakażeń są ryzykowne kontakty seksualne - 87 proc. (w tym 59 proc. to kontakty homoseksualne).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH