Pomysł MZ: rejonalizacja szpitali zapobiegnie odsyłaniu pacjentów Rejonizacja szpitali lekiem na odsyłanie pacjentów? Fot. Archiwum

Rejonizacja szpitali ma być lekiem na odsyłanie pacjentów przez oddziały ratunkowe. Eksperci ostrzegaja jednak przed tym pomysłem. Ich zdaniem bez zmiany finansowania ta kuracja może nie zadziałać.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby wojewodowie w porozumieniu z konsultantami wojewódzkimi i przedstawicielami NFZ podzielili poszczególne województwa na rejony. Do każdego z nich zostanie przypisany główny szpital, który będzie miał obowiązek przyjąć każdego pacjenta przywiezionego przez karetkę z danego obszaru.

Powstanie też wykaz oddziałów pierwszego wyboru, do których załoga ambulansu przywiezie chorego wymagającego określonej procedury. Dzięki temu rozwiązaniu zespoły karetek we współpracy z dyspozytorem medycznym i lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego będą mogli szybko ustalić oddział szpitalny właściwy dla danego pacjenta, biorąc pod uwagę rodzaj jego schorzenia, odległość od miejsca zdarzenia i możliwości przyjęcia.

Rejonizacja ma się odbywać etapami. W pierwszym zostaną określone szpitale i oddziały pierwszego wyboru dla świadczeń z zakresu chirurgii ogólnej i ortopedii. Następnie dla udarów, chirurgii naczyniowej, zawałów i innych. Realizacja pilotażu tego rozwiązania ma się zacząć jeszcze we wrześniu tego roku w dwóch województwach (jeszcze nie ustalono w których).

Eksperci dobrze oceniają ten pomysł, choć podkreślają, że nie jest nowy. M.in. Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej (PTMR) od kilku lat postuluje, aby wojewodowie w przygotowywanych corocznie planach zabezpieczenia medycznego uwzględniali rejony operacyjne obsługujące od 150 do 200 tys. mieszkańców.

Zdaniem prof. Juliusza Jakubaszki, prezesa PTMR, każdy z nich powinien być wyznaczony tak, aby móc obsłużyć każdego pacjenta w stanie nagłym przywiezionego z danego obszaru. W tym celu nalezałoby jednak zatrudniać odpowiednio liczną kadrę, a to wymaga odpowiedniego finansowania NFZ.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH