Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie oraz Szpital im. Franciszka Żaczka w Pucku dostały certyfikaty "Szpital bez bólu". To dwie pierwsze placówki na Pomorzu z takim ceryfikatem.

Posiadanie certyfikatu zobowiązuje szpital do realizowania określonych procedur m.in. do cyklicznego mierzenia natężenia bólu u pacjentów i jego szybkiego uśmierzania, jeśli staje się zbyt silny. 

– Zaczynamy od edukacji chorego. Pielęgniarki tłumaczą mu, na czym będzie polegać operacja i co możemy zrobić, by po zabiegu nie cierpiał. Chory po zabiegu, podobnie jak każdy pacjent onkologiczny, dostaje leki przeciwbólowe zgodnie z obowiązującymi procedurami – mówi dr Maciej Michalik, ordynator chirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Aby zdobyć certyfikat, personel medyczny szpitala musi przejść specjalne szkolenia. Certyfikat przyznawany jest na trzy lata przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Certyfikat „Szpital bez bólu” potwierdza, że w szpitalu lub na oddziale wprowadzono najwyższe standardy uśmierzania bólu pooperacyjnego.

W tym roku w całej Polsce już 15 placówek i jeden oddział dostały certyfikat "Szpital bez bólu". W sumie już 21 szpitali i 1 oddział posiada certyfikat „Szpital bez bólu”. O jego uzyskanie stara się jeszcze 40 szpitali i 14 oddziałów, a do programu systematycznie przystępują kolejne placówki.

– Jest to najlepszym dowodem na to, że projekt „Szpital bez bólu” spełnia swoje zadanie, motywuje szpitale do wprowadzania zmian, które przyczyniają się do poprawy komfortu pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym i jednocześnie porządkują procedury związane z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego. Warto docenić tez fakt, że szpitale wprowadzają zmiany dobrowolnie, bo NFZ ani nie stawia przed nimi takich wymagań, ani za nie póki co dodatkowo nie gratyfikuje – mówi prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Na zlecenie PTBB w szpitalach uczestniczących w projekcie „Szpital bez bólu” i szpitalach poza projektem przeprowadzono badania jakości leczenia bólu. Szpitale, które przystąpiły do projektu, zapewniają pacjentom wyższy standard uśmierzania bólu pooperacyjnego, niż szpitale nieuczestniczące w projekcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH