Pomorskie: najwięcej w kraju przypadków grypy Podstawową drogą roznoszenia grypy jest droga kropelkowa Fot. Fotolia

Od początku roku w województwie pomorskim odnotowało najwięcej w kraju przypadków zachorowania na grypę lub jej podejrzenia. Szczyt zachorowań przypadł na ostatni tydzień stycznia; w kolejnych liczba zgłoszeń o zachorowaniach spadała.

Od początku roku do połowy lutego w Polsce zanotowano prawie 1,2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, aż 174,5 tysiąca chorych to mieszkańcy woj. pomorskiego.

Tylko w styczniu br. tamtejszy Sanepid zanotował prawie 110 tysięcy przypadków grypy lub podejrzenia tej choroby. Najwięcej zachorowań - prawie 39 tysięcy, miało miejsce w ostatnim tygodniu stycznia. W dwóch pierwszych tygodniach lutego liczba odnotowanych przypadków spadała: w pierwszych siedmiu dniach tego miesiąca wyniosła ona nieco ponad 33 tysiące, a w kolejnym tygodniu - niecałe 31,5 tysiąca.

Dyrektor wydziału zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Karpiński nie jest zdziwiony tym, że region przoduje w liczbie zachorowań grypopodobnych. - Na Pomorzu często powtarza się sytuacja wzmożonych zachorowań na grypę - powiedział w środę PAP Karpiński przypominając, że kilka lat temu z powodu grypy zmarło w regionie 28 osób.

- W moim przekonaniu sytuacja wynika z podstawowego czynnika: Gdańsk jest miastem o dużym natężeniu ruchu nie tylko turystycznego, ale też biznesowego. Liczba turystów, przyjezdnych w całym Trójmieście jest bardzo duża, duża jest też mobilność ludzi. Teatry, kina, galerie handlowe, port lotniczy, porty morskie, środki komunikacji, w tym Szybka Kolej Miejska: mnóstwo ludzi ma mnóstwo okazji do zarażenia się i to powoduje, że wszelkie infekcje roznoszą się na Pomorzu bardzo szybko - zaznaczył.

Podkreślił, że podstawową drogą roznoszenia grypy jest droga kropelkowa.

Na prawie 110 tysięcy zachorowań na grypę lub jej podejrzeń, jakie odnotowano w Pomorskiem w styczniu, w 421 przypadkach lekarze zdecydowali się umieścić chorych w szpitalach. Były to głównie małe dzieci do 4 roku życia (144 przypadki na 26 tysięcy wszystkich chorych) oraz osoby powyżej 65. roku życiu (165 osób na ponad 9 tysięcy chorych).

W grupie dzieci w wieku od 5 do 14 lat odnotowano w styczniu w Pomorskiem ponad 27 tysięcy zachorowań, ale do szpitali skierowano zaledwie 47. Podobnie było w przypadku osób w wieku od 15 do 64 roku życia - tutaj na ponad 47 tysięcy zachorowań do szpitali skierowano zaledwie 65 osób.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH