Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt uchwały Rady Ministrów zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2007 -2011 pod nazwą

Program Wieloletni Polskie Sztuczne Serce został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów Nr 29/2007 na lata 2007-2011 z dnia 6 marca 2007 roku.

Projektowana zmiana uchwały i załącznika do uchwały ma na celu dostosowanie części wdrożeniowej programu do jego części badawczej, jak również umożliwi korelację zakresu prac z najnowszymi, światowymi osiągnięciami w stosowaniu protez serca.

Proponowane zmiany nie dotyczą przyczyn leżących po stronie koordynatora programu ani wykonawców zadań. Jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia zmiany są uzasadnione następującymi czynnikami:

- opóźnieniem w rozpoczęciu realizacji zadań badawczych Programu (od drugiej połowy 2008 roku zamiast od 2007 r.), których efekty w postaci prototypowych urządzeń przeznaczonych do badań klinicznych, determinują możliwy termin uruchomienia zadań wdrożeniowych,

- znacznym postępem światowym w klinicznym stosowaniu technologii wspomagania serca przewidzianych do opracowani i wdrożenia w Programie (w szczególności w dziedzinie stosowania pomp wirowych), stymulującym zwiększenie nacisku na badania w obszarze metod szczególnie oczekiwanych i dynamicznie rozwijających się klinicznie,

- w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008 r. w sprawie wydatków państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, nie zostały uwzględnione środki na zadanie: Program Wieloletni na lata 2007-2011 pod nazwą „Polskie Sztuczne Serce”.

Projekt harmonogramu na lata 2007-2012 przewiduje realizację wszystkich zadań objętych Programem Wieloletnim „Polskie Sztuczne Serce”, z tym że ich realizacja została przesunięta w czasie. Proponowane zmiany dotyczą przesunięć terminów realizacji i modyfikacji zakresu wybranych zadań oraz relokacji środków finansowych pomiędzy poszczególnymi zadaniami, z uwzględnieniem kosztów koordynacji.

Obecnie w części badawczej programu wyłonieni zostali już wszyscy wykonawcy zadań i kwota realizowanych zadań wynosi 19.225,703 tys. zł , przy planowanej 19.500 tys. zł.

W wyniku proponowanych zmian okres realizacji części wdrożeniowej programu ulega wydłużeniu do roku 2012.

Więcej na temat uchwały na stronie Ministerstwa Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH