Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt uchwały Rady Ministrów zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2007 -2011 pod nazwą

Program Wieloletni Polskie Sztuczne Serce został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów Nr 29/2007 na lata 2007-2011 z dnia 6 marca 2007 roku.

Projektowana zmiana uchwały i załącznika do uchwały ma na celu dostosowanie części wdrożeniowej programu do jego części badawczej, jak również umożliwi korelację zakresu prac z najnowszymi, światowymi osiągnięciami w stosowaniu protez serca.

Proponowane zmiany nie dotyczą przyczyn leżących po stronie koordynatora programu ani wykonawców zadań. Jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia zmiany są uzasadnione następującymi czynnikami:

- opóźnieniem w rozpoczęciu realizacji zadań badawczych Programu (od drugiej połowy 2008 roku zamiast od 2007 r.), których efekty w postaci prototypowych urządzeń przeznaczonych do badań klinicznych, determinują możliwy termin uruchomienia zadań wdrożeniowych,

- znacznym postępem światowym w klinicznym stosowaniu technologii wspomagania serca przewidzianych do opracowani i wdrożenia w Programie (w szczególności w dziedzinie stosowania pomp wirowych), stymulującym zwiększenie nacisku na badania w obszarze metod szczególnie oczekiwanych i dynamicznie rozwijających się klinicznie,

- w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008 r. w sprawie wydatków państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, nie zostały uwzględnione środki na zadanie: Program Wieloletni na lata 2007-2011 pod nazwą „Polskie Sztuczne Serce”.

Projekt harmonogramu na lata 2007-2012 przewiduje realizację wszystkich zadań objętych Programem Wieloletnim „Polskie Sztuczne Serce”, z tym że ich realizacja została przesunięta w czasie. Proponowane zmiany dotyczą przesunięć terminów realizacji i modyfikacji zakresu wybranych zadań oraz relokacji środków finansowych pomiędzy poszczególnymi zadaniami, z uwzględnieniem kosztów koordynacji.

Obecnie w części badawczej programu wyłonieni zostali już wszyscy wykonawcy zadań i kwota realizowanych zadań wynosi 19.225,703 tys. zł , przy planowanej 19.500 tys. zł.

W wyniku proponowanych zmian okres realizacji części wdrożeniowej programu ulega wydłużeniu do roku 2012.

Więcej na temat uchwały na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH