Polskie Towarzystwo Pediatryczne z apelem do ministra zdrowia

Zwracamy się z apelem o rozpoczęcie w trybie pilnym prac nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z 27 sierpnia 2004 roku, która umożliwi powrót pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej - pisze zarząd główny PTG do ministra Arłukowicza.

Wydarzenia ostatnich miesięcy jednoznacznie wskazują, że wprowadzony przed laty system podstawowej opieki zdrowotnej nie zabezpiecza w sposób właściwy potrzeb zdrowotnych dzieci i młodzieży - czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Czytaj też: Prof. Alicja Chybicka: niech pediatrzy wrócą do POZ

Obowiązująca ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogranicza prawa rodziców do wyboru lekarza, któremu chcieliby powierzyć opiekę swojego dziecka. Powoduje to niejednakowe traktowanie dzieci i ich rodziców wobec prawa obowiązującego w Polsce.

Znaczne ograniczenie roli pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej pozostaje w sprzeczności z Konwencją o prawach dziecka przyjętą przez ONZ 20 listopada 1989 roku, która obliguje wszystkie parafujące ją rządy do traktowania jako sprawę nadrzędną najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka.

Zarząd główny Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, konsultanci w dziedzinie pediatrii i Rzecznik Praw Dziecka od wielu lat postulowali ustawowe
usankcjonowanie powrotu pediatry do podstawowej opieki medycznej. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę ministra zdrowia, mającą na celu powrót pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej. Jednocześnie chcemy zapewnić o pełnym poparciu dla podjętej inicjatywy przez wszystkich pediatrów w Polsce - podkreśla PTG.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH