Polski rynek implantów stomatologicznych ma przyszłość W Polsce rocznie wszczepia się już ponad 100 tys. implantów stomatologicznych; FOT. Materiały prasowe

W Polsce rocznie wszczepia się już ponad 100 tys. implantów stomatologicznych. To i tak niewiele w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech wykonuje się grubo ponad milion podobnych zabiegów.

W Polsce około 40 proc.osób, które skończyły 65. rok życia nie ma już ani jednego „własnego” zęba. Pacjenci korzystają więc z najprostszego rozwiązania, które zarazem jest teoretycznie najtańsze - sięgają po protezy. - Jednak rośnie - i to dość systematycznie - popularność implantów jako skutecznego sposobu na wyjście z tej sytuacji - zwracają uwagę stomatolodzy.

Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości samych pacjentów, którzy coraz chętniej wybierają tę metodę uzupełnienia brakujących zębów. Z drugiej strony wpływa na to również większa dostępność tego rodzaju usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne oraz bardziej przystępne ceny zabiegów.

- Nasi chirurdzy wszczepiają średnio 400 implantów rocznie i ta liczba systematycznie rośnie.W ciągu prawie 10 lat, odkąd wprowadziliśmy tę metodę leczenia w naszej placówce, widać wyraźny wzrost zainteresowania zabiegiem. Dotychczas wszczepiliśmy ich już ponad 4 tys. - mówi lek. stom. Alina Ankowska, zarządzająca Centrum Medycznym Medico w Zambrowie.

Zabieg wszczepienia implantu to operacja chirurgiczna polegająca na wkręceniu specjalnej śruby w kość żuchwy w miejscu usuniętego zęba. Leczenie jest jednak czasochłonne, wymaga wiele cierpliwości, ale jak przekonują zresztą sami pacjenci, „gra jest warta świeczki” bo efekt w postaci nowych, idealnych zębów zwyczajnie kusi i jest opłacalny.

W zależności od skali prac, całość może trwać nawet kilka miesięcy w przypadku znacznej liczby implantów. Wynika to z faktu, że najpierw należy przygotować odpowiednie warunki do zabiegu: muszą być wyleczone pozostałe zęby, usunięte te, które zostaną zastąpione „sztucznymi”. Następnie przeprowadzany jest sam zabieg implantacji, a na koniec - na tej bazie wykonywana jest odbudowa protetyczna.

Jak wyjaśnia Alina Ankowska, bezpośredni wpływ na wysoką cenę zabiegu mają przede wszystkim materiały. Implant zostaje wszczepiony przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych służących do jego zamontowania.

Przy czym, każdy system implantologiczny - a tych jest na rynku co najmniej kilka - posiada oddzielny, dedykowany dla nich zestaw instrumentarium. Po drugie, to koszt samego implantu, który z uwagi na bezpieczeństwo i trwałość musi być wykonany ze specjalnego stopu tytanu, odpornego na znaczne siły działające podczas żucia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH