Polski Dzień Spirometrii już w październiku: będą bezpłatne, masowe badania w całym kraju

W ramach Polskiego Dnia Spirometrii, który odbędzie się 14 października, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zapowiada akcję bezpłatnych badań.

Spirometria to badanie określające pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Jak wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Wrotek, specjalistka chorób wewnętrznych i alergolog, spirometria polega na oddychaniu przez rurkę do aparatu. Najważniejsze w badaniu jest wydmuchiwanie i nabieranie powietrza w ściśle określony sposób. Ekspertka Federacji zaznacza, że badanie jest męczące i dla chorego, i dla personelu.

- Po co się tak męczyć? Żeby dowiedzieć się, jak powietrze przepływa przez drogi oddechowe i jaka jest pojemność płuc. U alergików pojemność płuc jest najczęściej prawidłowa. Natomiast u chorych z napadami kaszlu lub duszności (trudności w oddychaniu) może się zmniejszyć przepływ powietrza w oskrzelach. Lekarz wówczas mówi o skurczu oskrzeli i proponuje leki w aerozolu - tłumaczy dr Wrotek na łamach portalu Federacji.

Dodaje, że spirometria nie wyklucza astmy alergicznej. Duża liczba chorych na astmę ma absolutnie prawidłową spirometrię, a musi przyjmować leki.

Światowe obchody dnia spirometrii odbywają się raz na dwa lata. Jednak ze względu na priorytety obszaru zdrowotnego polskiej prezydencji, eksperci zdecydowali się na organizację ogólnopolskiej masowej spirometrii w tym roku. Placówki ochrony zdrowia i lekarze uczestniczą w akcji na zasadach dobrowolności. Obchody poprzedzone będą akcją spirometryczną w Sejmie. Listę ośrodków i lekarzy zaangażowanych w akcję publikuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Pacjentów.

- Słyszę wiele historii życia astmatyków, jako lekarz w trakcie badania odkrywam prawdziwe tragedie osób chorych na astmę, alergię i przewlekłe obturacyjne choroby płuc. Szkolimy pacjentów, tłumaczymy dlaczego chorują, jak można leczyć astmę i alergie, żeby te choroby nie przeszkadzały w życiu - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, prezes federacji.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH