Polska transplantologia: brakuje dawców czy narządów? Transplantacje - to ludzie pomagają ludziom. Fot. archiwum

Transplantologia jest dziedziną medycyny, która nie ma szans rozwinąć się bez akceptacji społeczeństwa. To ludzie pomagają ludziom. Polska transplantologia ma bardzo silną pozycję zarówno w Europie, jak też na świecie, ale również problemy przeżywa podobne - uważa prof. Roman Danielewicz, dyrektor "Poltransplantu".

W jakim stopniu Polacy akceptują przeszczepy i czy w razie śmierci są gotowi oddać swoje narządy dla ratowania życia innych osób?

Ten m.in. wątek poruszali transplantolodzy podczas spotkania zorganizowanego przez zespół Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które odbywało się niemal tuż przed Wigilią*. Termin nie był przypadkowy. Decyzja o oddaniu narządów jest głęboko altruistyczna, to dar życia. Za ten dar dziękowali pacjenci po transplantacji występujący podczas specjalnego koncertu towarzyszącemu spotkaniu.

Altruizmu (jakby) mniej?
W ostatnich latach widać wyraźnie, że w grupach pochodzących z dużych miast, z wyższym wykształceniem, oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą czy bardzo dobrą oraz wśród ludzi młodych stopień akceptacji dla medycyny transplantacyjnej jest wyższy.

Jednak przeprowadzone w październiku 2015 r. badania w ramach kampanii “Zgoda na życie” pokazały, że w porównaniu z rokiem 2012 stopień akceptacji na oddanie narządów po śmierci obniżył się z 75 proc. do 55 proc. Również w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła wyraźnie liczba negatywnych oświadczeń.

- Może to być skutek nieodpowiedzialnych wystąpień np. prof. Jana Talara, który na jednym z sympozjów naukowych w 2013 r. stwierdził, że nie istnieje śmierć mózgu, a narządy pobierane są od żywych. To stanowisko wbrew obowiązującemu prawu i wbrew aktualnej wiedzy medycznej. Wnioski są nieprawdziwe, a powielane przez media jedynie mącą w umysłach zwykłych ludzi - zaznacza profesor Roman Danielewicz dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".

Taka postawa kłóci się też z nauką samego Kościoła. Jak podkreśla prof. Marian Klinger, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie przeszczepiania narządów jest jasne i pozytywne. "Nie zabierajcie narządów do nieba, one są potrzebne na ziemi" - cytuje profesor słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas XVIII Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacyjnego w 2000 r.

Szacunek dla rodzin i dawców
Transplantacja jest najlepszą metodą leczenia schyłkowej niewydolności wątroby, płuc czy serca i dużo lepszą metodą leczenia niewydolności nerek niż przewlekłe dializy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH