Polska okulistyka: wyzwań nie brakuje

Szkolenie młodej kadry lekarskiej w okulistyce wymaga uzupełnień, zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i merytorycznym - stwierdza prof. Wanda Romaniuk, ordynator Oddziału Okulistyki Dorosłych SPSK nr 5 Katowicach, kierownik Kliniki Okulistyki i Katedry Okulistyki SUM, od 14 lutego br. pełniąca funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.

Rynek Zdrowia: - Jakie są, zdaniem Pani Profesor, najważniejsze wyzwania stojące przed polską okulistyką oraz główne zamierzenia nowego konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki?

Prof. Wanda Romaniuk: - Podstawowym orężem w wykonywaniu obowiązków konsultanta krajowego, oprócz treści obowiązującej w tej mierze Ustawy jest fakt, że funkcjonuje w bezpośrednim kontakcie i pod nadzorem Ministra Zdrowia jako przedstawiciela administracji rządowej. Takie uwarunkowania stwarzają możliwość przekazywania informacji i inicjatyw osobom zarządzającym i odpowiedzialnym za ochronę zdrowia.

Pragnę w swojej działalności w ten sposób ugruntować pozycję konsultanta krajowego oraz przyczynić się między innymi do poprawy procesu doskonalenia zawodowego, szkolenia specjalistycznego czy podyplomowego. Moim zdaniem ten proces należy rozpocząć od poprawy szkolenia młodej kadry lekarskiej, które na obecnym etapie realizacji wymaga uzupełnień, w zakresie zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym.

Kolejnym zagadnieniem, które znajdzie się w sferze moich zainteresowań jest poczynienie starań na rzecz unowocześnienia terapii - zarówno zabiegowej jak i farmakologicznej - w oparciu o nowoczesne metody i środki lecznicze. Przykładowo podam, że nieodzowne w specjalności okulistycznej jest uzgodnienie metod postępowania dotyczących operacji łączonych zaćmy i jaskry, zabiegów witreoretinalnych oraz keratoplastyki warstwowej przedniej i tylnej.

Innym aspektem mojej działalności będzie również wpływ na stopniowe wycofywanie metod uznanych za mniej przydatne, do których należy zaliczyć między innymi: laserową stymulację plamki siatkówki u dzieci z niedowidzeniem czy skleroplastykę w leczeniu krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Kolejnym tematem, który wymaga zainteresowania konsultanta jest problem wyposażenia placówek okulistycznych w odpowiedni sprzęt medyczny, oraz sposobu jego wykorzystania. Obecnie, bardzo często tego rodzaju czynności leżą w gestii administracji placówek leczniczych, ze zrozumiałych względów, niekompetentnej w tym przedmiocie.

Bezpośrednio związana z tym zagadnieniem jest dostępność do świadczeń medycznych z zakresu okulistyki z uwzględnieniem potrzeb społeczeństwa.

- W jaki sposób należy uporządkować dawstwo rogówek i procedur ich przeszczepiania w Polsce?

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH