Dziennik/Rynek Zdrowia | 01-04-2009 09:32

Polska na końcu rankingu dostępności do świadczeń medycznych

Wiadomo, że w Polsce nie jest dobrze z dostępnością do świadczeń. Potwierdza to ranking opublikowany w Brukseli, w którym Polska zajęła dopiero 25 miejsce.

To kolejna zła ocena naszego systemu zdrowotnego przygotowana przez brukselskich ekspertów. Niekorzystnie wypadliśmy też w tzw. rankingu konsumenckim publikowanym pod koniec ubiegłego roku.

- Polska wypada blado na tle Europy. Wasi pacjenci zbyt długo czekają na wizytę u lekarza specjalisty, a także na operację. Ogromnym problemem jest również dostęp do nowych leków, a szczególnie do zaawansowanych terapii przeciwnowotworowych - tłumaczy Dziennikowi Johan Hjertqvist, jeden z autorów raportu.

Najlepiej pod względem dostępności do opieki zdrowotnej wypadły Dania, Niemcy i Finlandia. Lepiej od nas radzą sobie nasi sąsiedzi: Czechy, Węgry, Słowacja czy Estonia.

 - W odróżnieniu od Polski te kraje zreformowały publiczną opiekę zdrowotną. U was na drodze do postępu stoi też niechęć kolejnych rządów do zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Są one alarmująco niskie - mówi Hjertqvist.

Wiele miesięcy oczekiwania na planowany zabieg to u nas codzienność. Nie lepiej jest z dostępem do specjalistów: na wizytę u endokrynologa czy neurologa czeka się nawet 8 miesięcy, a na proste zabiegi diagnostyczne pół roku.

Mamy też inne problemy, jak choćby to, że w razie nagłej choroby chorzy nie wiedzą, gdzie się udać po pomoc, ponieważ w Polsce nie ma m.in. całodobowej informacji o usługach medycznych. 

- Chodzi także o to, aby pacjent, który nie zgadza się z diagnozą, mógł natychmiast iść do innego lekarza. U nas można zmienić lekarza, ale trzeba zdobyć kolejne skierowanie i od początku stać w kolejce - tłumaczy Dziennikowi Andrzej Ryś, były wiceminister zdrowia, a obecnie ekspert Komisji Europejskiej.

Nie ma więc co się dziwić, że abonamenty i polisy medyczne wykupiło już 2 mln Polaków. Tylko w zeszłym roku wydaliśmy na nie 2 mld zł.