Polska europejskim liderem badań przesiewowych słuchu u dzieci

Polska jest jedynym krajem na świecie, który realizuje program badań przesiewowych słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym na terenach wiejskich. Program jest prowadzony od 2008 roku. Do końca 2011 r. z badań profilaktycznych skorzysta w sumie 300 tys. dzieci.

- Polska jest jedynym krajem w świecie, który przebadał słuch małych dzieci na wsiach i w małych miasteczkach. Jeżeli nikt do tej pory nie zrobił tego, to albo dlatego, że zabrakło odwagi i sił organizacyjnych, albo środków finansowych - mówił w czwartek (7 lipca) na konferencji prasowej w Sejmie dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie prof. Henryk Skarżyński, krajowy konsultant w dziedzinie audiologii i foniatrii.

Jak poinformował prof. Skarżyński na nieformalnym posiedzeniu unijnych ministrów zdrowia w Sopocie, które zakończyło się w środę (6 lipca), program ten zyskał 100 proc. rekomendację do wprowadzenia takiej akcji w całej UE. Profesor zaznaczył, że badania pokazały, iż co trzecie dziecko ma problemy ze słuchem, a tego problemu nie zauważyło aż 60 proc. rodziców.

Problemy ze słuchem u dzieci młodszych są związane głównie z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. U dzieci starszych są to już często uszkodzenia trwałe, które nie ustępują same i wymagają wielospecjalistycznego leczenia.

Jak podkreślił konsultant krajowy, od 24 tygodnia życia płodowego, a więc zanim się urodzimy, słuch jest podstawą rozwoju głosu, opanowania mowy i nabycia umiejętności językowych. Współczesne społeczeństwo oparte jest o komunikację, a to oznacza, że niedosłyszące dzieci nie będą mogły prawidłowo kształcić się czy porozumiewać.

Program badań przesiewowych jest prowadzony od 2008 roku. Warunkiem udziału w nim jest zgoda rodziców. W 2008 r. badaniami objęto prawie 93 tys. dzieci - uczniów ponad 5 tys. szkół tj. ponad 88 proc. ich ogółu w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich do 5 tys. mieszkańców z siedmiu województw Polski wschodniej i centralnej.

W drugim programie realizowanym w dziewięciu województwach Polski zachodniej w gminach wiejskich do 4 tys. mieszkańców uczestniczyło ponad 95 tys. dzieci z 4 tys. szkół podstawowych (ok. 89 proc. ogółu).

Program jest finansowany z pozabudżetowych środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i Stowarzyszenia SPONIN. Fundusz Składkowy, który dysponuje pieniędzmi ze składek rolników, do badania jednego dziecka dopłaca 16 zł.

Organizatorem programu jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek Człowiekowi" oraz Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH