Polska demografia: żyjemy dłużej, ale wciąż krócej niż w "starej" Unii Polacy żyją średnio o ponad 7 lat krócej niż Szwedzi i Włosi. Fot. PTWP

Polacy żyją średnio o ponad 7 lat krócej niż Szwedzi i Włosi głównie z powodu większego narażenia na choroby sercowo-naczyniowe - przypomniał w piątek (11 września) na konferencji prasowej w Warszawie prof. Tomasz Zdrojewski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie poinformował, że przeciętna długość życia mężczyzn w naszym kraju wydłużyła się od 1991 r. z 66 do 73,8 lat, czyli o prawie 8 lat. Kobiety żyją dłużej o 6 lat. O ile w 1991 r. przeciętna długość życia Polek wynosiła 75 lata, to w 2013 r. zwiększyła się do 83,1 lat.

- Nadal jednak Polacy żyją o 4 lata krócej, a Polki o 3 lata krócej niż mężczyźni i kobiety w 15 najbogatszych krajach Unii Europejskiej - powiedział prof. Wojtyniak.

Dodał, że dystans, jaki nas dzieli w tym zakresie nieco się tylko skrócił, ponieważ w innych krajach również stale wydłuża się przeciętna oczekiwana długość życia. Od 1991 r. w przypadku mężczyzn udało się nadrobić jeden rok życia, a u kobiet - półtora roku.

- Jeśli chcemy żyć niemal tak długo jak mieszkańcy najbogatszych krajów, to musimy szybciej wydłużać życie naszych rodaków - podkreślił specjalista. Jego zdaniem, byłoby to możliwy, gdybyśmy przede wszystkim nadal zmniejszali liczbę zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Prof. Wojtyniak wykazywał to na przykładzie Włoch i Szwecji, gdzie przeciętna długość życia wśród mężczyzn jest najwyższa w całej Unii i przewyższa tę w Polsce o 7,4 lata.

- Z tych 7,4 lat Włosi i Szwedzi o 3 lata żyją dłużej aniżeli Polacy tylko dzięki mniejszej liczbie zgonów z powodu chorób układu krążenia, w tym głównie zawałów serca i udarów mózgu - podkreślił.

Dodał, że bardziej skuteczne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych pozwoliłoby zmniejszyć różnicę w przeciętnej długości życia Polaków o jeden rok w porównaniu do Włochów i półtora roku wobec Szwedów.

Wśród kobiet najdłużej żyją w Europie Francuzki, Hiszpanki i Włoszki. Ich przeciętna długość życia jest od 4 do 5 lat dłuższa w porównaniu do Polek. W przypadku kobiet ta różnica w długości życia w jeszcze większym stopniu zależy od zachorowalności na schorzenia sercowo naczyniowe.

Z danych przedstawionych przez prof. Wojtyniaka wynika, że dzięki mniejszej umieralności z powodu tych chorób, Francuzki żyją o 4,2 lata dłużej, Hiszpanki o 3,4 lata, Włoszki o 2,9 lat, a Szwedki o 2,4 lata. Lepsze wykrywanie i leczenie nowotworów pozwoliło zmniejszyć różnicę w przeciętnej długości życia Polek wobec nich o zaledwie pół roku do 10 miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH