Polska Grupa Ekspertów HCV o leczeniu WZW C

Odsetek zdiagnozowanych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C jest w Polsce jednym z najniższych w Europie. W przesłanym naszej redakcji oświadczeniu Polskiej Grupy Ekspertów HCV stwierdza się, że dostępność do diagnostyki i leczenia WZW C nie jest zadowalająca.

Multimedia

Oświadczenie PGE HCV

0,2 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Z oświadczenie Polskiej Grupy Ekspertów HCV na temat Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C w Polsce w roku 2012 wynika, że obowiązkiem lekarza winno być wykonanie badania diagnostycznego w kierunku zakażenia HCV w następujących grupach ryzyka:

• biorców krwi i jej pochodnych (zwłaszcza przed 1993 r.);

• poddawanych zabiegom operacyjnym;

•po przebytym WZW typu B;

• otrzymujących iniekcje;

• leczonych hemodializami;

• chorych na hemofilię;

• zakażonych HIV;

• uzależnionych od preparatów odurzających stosowanych dożylnie lub donosowo;

• poddających się zabiegom upiększającym (tatuaże, kolczykowanie);

• z podwyższoną aktywnością aminotransferaz.

Wykrywalność zakażeń HCV w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Według danych Państwowego Zakładu Higieny do tej pory zdiagnozowano jedynie około 55 000 przypadków WZW C spośród szacowanych 730 000 osób, co oznacza że świadomych zakażenia jest zaledwie 7,5% Polaków. Odsetek ten jest jednym z najniższych w Europie; dla porównania, we Francji wynosi on około 50%, we Włoszech 17%, a w Stanach Zjednoczonych 30%.

W przesłanym naszej redakcji oświadczeniu Polskiej Grupy Ekspertów HCV stwierdza się, że dostępność do diagnostyki i leczenia WZW C nie jest zadowalająca. Pomiędzy uzyskaniem skierowania od lekarza rodzinnego a przyjęciem przez specjalistę upływa z reguły kilka miesięcy.

Dalsza diagnostyka przewlekłego zapalenia wątroby typu C jest częściowo przeprowadzana w warunkach szpitalnych. Na hospitalizację trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia waha się od około 6 miesięcy do 3 lat. ”Te długie okresy wyczekiwania wyznacza podpisany kontrakt pomiędzy szpitalem a lokalnym Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia” - stwierdzają eksperci.

Treść pełnego oświadczenia Polskiej Grupy Ekspertów: pod tekstem - plik w formacie pdf, do pobrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH