Ponad dwa tysiące grup i 300 mitingów w Polsce każdego dnia, to efekt 35-letniej pracy wspólnoty Anonimowych Alkoholików w kraju.
W Polsce działa 2,2 tys. grup Anonimowych Alkoholików. Liczą one od pięciu do nawet dwustu osób. Każda z nich spotyka się raz w tygodniu. Oznacza to, że codziennie w Polsce odbywa się 300 mitingów dziennie. Ewenementem w skali europejskiej jest również stworzenie około 150 grup AA w polskich aresztach i zakładach karnych.
– Anonimowi Alkoholicy to wspólnota osób, które dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać w wyzdrowieniu z alkoholizmu -– mówił podczas konferencji prasowej Witold Kraszewski, dyrektor Fundacji Biuro Służby Krajowej AA.
Prof. Wiktor Osiatyński, który sam korzystał z pomocy AA, wyjaśniał zaś, że działalność ruchu jest skuteczna m.in. dlatego, że jest on „wspólnotą odczuć i zachowań”, pozwala zmienić swój styl życia, umożliwia kontakty z osobami już niepijącymi i uczy nie działać pod wpływem emocji.
– Problemem alkoholików nie jest to, by przestać pić. Każdy z nich przestawał pić dziesiątki razy. Problemem jest, by nie zaczął ponownie, kiedy już raz przestał.
Profesor twierdzi, że alkoholizm jest nieskuteczną formą samoleczenia, mimo że pozornie pozwala lepiej się poczuć i nawiązać więzi. Dlatego osoby leczące się z alkoholizmu korzystają z programu 12 kroków, który jest najważniejszym narzędziem w leczeniu. Osiatyński przyznał, że przejście tych 12 kroków na początku osobom pijącym wydaje się bardzo trudne. Wymaga bowiem przypomnienia sobie konkretnych faktów z własnej przeszłości, rozpoznania cech charakteru i pracę nad nimi. Podkreślił, że trzy ostatnie kroki obligują do poszukania jakiejś formy duchowości i pomocy innym alkoholikom.
Historia spotkań AA na świecie sięga 1935 roku. W stanie Ohio w USA dwaj alkoholicy: makler giełdowy Bill W. i chirurg dr Bob S. odbyli ze sobą kilka rozmów na temat swojego uzależnienia. Ku własnemu zdziwieniu zauważyli, że w ten sposób pomagają sobie i zachowują abstynencję. Wkrótce powiększyli grono osób, z którymi prowadzili rozmowy. Swoje obserwacje spisali w 1939 roku w książce "Anonimowi Alkoholicy".
W Polsce pierwsza samodzielnie działająca grupa AA powstała w 1974 roku. Przyjęła ona wówczas nazwę "Eleusis". Obecnie kluby AA działają w ponad 150 krajach świata.

- 05:52 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- ND21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- ND21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- ND20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- ND20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- ND19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- ND18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- ND18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych