Polscy specjaliści laureatami okulistycznych Oscarów Specjaliści nagrywają wiele różnych operacji i następnie skracają je tak, aby materiał był czytelny i interesujący Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Łódzcy okuliści tworzą jedne z najlepszych filmów dydaktyczno-naukowych na świecie. Prof. Jerzy Nawrocki, dr hab. Zofia Michalewska i ich zespół mają już na koncie 8 tzw. okulistycznych Oscarów. W sierpniu polscy specjaliści mają szansę na kolejną statuetkę.

Amerykańskie Towarzystwo Szklistkowo-Siatkówkowe (ASRS) co roku na swoim kongresie przyznaje Nagrody Rhett Buckler Award - zwane w środowisku medycznym popularnie "okulistycznym Oscarem". Otrzymują je autorzy najlepszych filmów dydaktyczno-naukowych. Statuetki wykonywane są w tej samej fabryce, co te słynne Oskary filmowe i pokryte są 24-karatowym złotem.

Prof. Jerzy Nawrocki jako jedyny Polak w dziedzinie okulistyki został wielokrotnie uhonorowany tą nagrodą - od 2003 roku otrzymał już 8 takich statuetek.

- Na każdym dorocznym kongresie organizowany jest festiwal filmowy, na który specjaliści z całego świata przysyłają swoje filmy. Międzynarodowe jury przyznaje "Oscary" w oparciu o kilka kryteriów, m.in. innowacyjność w aspekcie diagnostycznym bądź terapeutycznym dla pacjenta, czyli muszą to być filmy dotyczące nowoczesnych technik badawczych, bądź leczniczych - mówi PAP prof. Nawrocki, wieloletni przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Szklistkowo-Siatkówkowego (EVRS).

Jak podkreślił, muszą to być także filmy wykonane w odpowiedniej jakości technicznej i udźwiękowione, które - jak ocenił - w zasadzie są małymi filmami fabularnymi. Przeciętnie taki film trwa od 7 do 9 minut.

- Nagrywamy wiele operacji różnego rodzaju i następnie skracamy je tak, aby materiał był czytelny i interesujący przede wszystkim dla specjalistów siatkówkowych - wyjaśnia prof. Nawrocki.

- Zaczynając montaż takiego filmu bardzo często mamy co najmniej 2 godziny materiału, z którego po skróceniu uzyskujemy 7-9 minutowy film. To obrazuje, jak bardzo przemyślane muszą być wszystkie ujęcia - podkreśla okulista.

Łódzki zespół specjalistów otrzymał te prestiżowe nagrody za osiągnięcia i pomysły w dziedzinie technik diagnostycznych, ale także za filmy lecznicze czy kliniczne poprawiające jakość chirurgii okulistycznej.

Dwa "okulistyczne Oscary" odebrał za opracowaną przez prof. Nawrockiego oryginalną technikę dot. operacyjnego leczenia dużych, źle rokujących otworów w plamce - tzw. technikę odwróconego płatka błony granicznej wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu tej metody udało się poprawić widzenie wielu pacjentom z ciężkim schorzeniem, a obecnie stosuje ją wielu okulistów na całym świecie.

Zespół łódzkich okulistów w tym roku zgłosił do konkursu kolejny film. Rozstrzygniecie zapadnie w połowie sierpnia podczas kongresu ASRS w Bostonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH