Polscy seniorzy coraz sprawniejsi

Coraz dłużej jesteśmy zdrowi i sprawni, ale w końcu przychodzi ten czas, kiedy człowiek staje się niedołężny i ten okres trwa dłużej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Jak podaje Polskie Radio, na przestrzeni 20 lat nasza sprawność fizyczna zdecydowanie się poprawiła. Zmieniliśmy też styl spędzania czasu wolnego na bardziej aktywny.

- Dzieje się tak, ponieważ wzrósł poziomu świadomości zdrowotnej Polaków - mówił Rynkowi Zdrowia prof. Andrzej Dąbrowski, z Katedry Teorii i Metodologii Turystyki i Rekreacji, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

Jak tłumaczył nam ekspert, Polacy coraz częściej przyznają, że podejmują aktywność fizyczną z powodów zdrowotnych. Na przestrzeni lat zmieniliśmy też styl spędzania czasu wolnego na bardziej aktywny. Oczywiście nie można pominąć postępu w medycynie. Lepsza skuteczność leczenia chorób daje nam możliwość zachowania lepszej sprawności w jesieni życia.

Najnowsze wyniki badania sprawności fizycznej osób w podeszłym wieku ( projekt PolSenior) pokazują, że regularną aktywność tego typu podejmuje w tygodniu blisko 40 proc. seniorów, sporadycznie ok. 10 proc. Z wiekiem aktywność większą wykazują mężczyźni, jednak to kobiety częściej podkreślają, że ćwiczą w celach zdrowotnych.

Uzyskane wyniki badań porównano z podobnym badaniem przeprowadzonym w 1987 r. przez GUS. - We wszystkich analizowanych czynnościach i we wszystkich grupach wieku (65, 70 i 80) różnica wynosi przeszło 20 punktów procentowych na korzyść dzisiejszych seniorów. Zdecydowanie zmalał odsetek osób niesprawnych w wieku podeszłym. Obecnie podejmowanie rekreacyjnej aktywności fizycznej z nawyku deklaruje co szósty aktywny senior, dwadzieścia lat temu robił to co jedenasty - podkreśla profesor.

Jak podkreślają eksperci, osoby aktywne rzadziej też cierpią na depresję, która wśród pokolenia 65 + staje się problemem epidemiologicznym.

- Niestety w naszym kraju opieka nad osobami starszymi kuleje i jest mizernie finansowana. NFZ na geriatrię wydaje ok. 2 procent budżetu - powiedział na antenie Polskiego Radia prof. Piotr Błędowski, prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. 

Ekspert zwrócił uwagę, że potrzebny jest cały system, który zaspokajałby potrzeby powiększającej się grupy seniorów. Obecnie część zadań należy do resortu zdrowia, a część do resortu polityki społecznej. Ideałem byłoby, gdyby osoby w podeszłym wieku całość opieki mogły uzyskać w jednej placówce. Zwłaszcza, że w roku 2035 co czwarty mieszkaniec Polski będzie w wieku powyżej 65 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH