62-letni pacjent operowany w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej otrzymał szansę na niemal pełną sprawność ręki po wszczepieniu nowoczesnej protezy stawu ramiennego. Nowatorstwo operacji polega na użyciu implantu, który choć nie "naśladuje" anatomii stawu ramiennego, doskonale go zastępuje.

Nowością na skalę naszego kraju jest jednoczasowe wykonanie transferu przyczepu mięśnia najszerszego grzbietu, czyli jego przemieszczenia, które powoduje zmianę jego anatomicznej funkcji w celu współpracowania z protezą.

To  pierwszy w Polsce zabieg endoprotezoplastyki wykorzystujący tę technikę rekonstrukcji funkcji barku, a trzeci z zastosowaniem protezy Delta. Proteza, o której mowa jest dedykowana pacjentom z dość często spotykanym oderwaniem ścięgien stożka rotatorów, czyli przyczepu ścięgien mięśni umożliwiających rotacyjny ruch ręki w stawie ramiennym. Do takiego urazu dochodzi np. w wyniku wypadku  rowerowego czy upadku przy schodzeniu po schodach. Rehabilitacja jest zwykle nieskuteczna i z czasem wykonanie ruchu ręką w stawie ramiennym jest nie tylko bardzo bolesne, ale i niemal niemożliwe.

Podpatrzone u mistrza
Do tej pory w kraju pacjenci z oderwaniem ścięgien stożka rotatorów nie byli leczeni poprzez wszczepienie protezy. Stosowano techniki artroskopowe, ale ich użycie było możliwe w okresie do około roku po powstaniu schorzenia. Dolegliwość bowiem rozwija się wraz z upływem czasu i potem staje się niemożliwa do zaoperowania.

Dwu i półgodzinna operację w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej przeprowadziło dwóch chirurgów: dr Bruno Toussaint z zaprzyjaźnionej kliniki Annecy we Francji i doktor Roman Brzóska, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu

 - Dr Bruno Toussaint był jednym z moich nauczycieli podczas zagranicznego stażu. W naszym ośrodku zademonstrował kilka chirurgicznych „trików”, które pozwalają na sprawniejsze przeprowadzenie zabiegu. Następne zabiegi wszczepienia protezy będzie wykonywał już samodzielnie nasz zespół - mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Roman Brzóska,

Implant wszczepiony 62-letniemu mężczyźnie to tzw. endoproteza „odwrócona”. Nazwa wynika z odwrócenia naturalnych stosunków anatomicznych stawu ramiennego. Wklęsłość, która znajduje się w panewce stawowej jest w protezie zastąpiona półkulą spełniającą rolę głowy kości ramiennej. Natomiast głowa kości ramiennej jest zastąpiona wklęsłością, która - wypełniona polietylenowym wkładem - pełni rolę panewki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH