Polscy lekarze anestezjolodzy są jednymi z najlepszych w Europie Rola anestezjologii i intensywnej terapii będzie wzrastać wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Według szacunków ekspertów, w 2020 roku liczba procedur wykonywanych na oddziałach intensywnej terapii medycznej wzrośnie co najmniej o 50 proc.

Polska lekarka z Gdańska, Magdalena Wujtewicz, z pierwszą lokatą zdała europejski egzamin specjalizacyjny z anestezjologii i intensywnej terapii. Laureatka pracuje w Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Wynik jaki uzyskała podczas egzaminu europejskiego, to 93 proc.

O tym sukcesie Polki poinformowano w Krakowie, w piątek (26 czerwca) podczas uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii a Europejskim Towarzystwem Anestezjologii oficjalnie wprowadzającym do polskiej praktyki w tej specjalności egzamin europejski.

Sama wyróżniona mówi, że jest zaskoczona wynikiem jaki uzyskała, choć jak przyznaje do pogłębiania wiedzy podchodziła sumiennie: 6 lat codziennej nauki, plus niemal 4 miesiące całodziennej pracy przez egzaminem. Jej zdaniem pytania egzaminacyjne były dobrze dostosowane do codziennej praktyki klinicznej z jaką styka się lekarz anestezjolog.

– Uczyłam się z książek, które były zalecane. Być może trafiłam z niektórymi tematami, ale zapewne i szkolenie jakie odebrałam było na tyle dobre, że pomogło mi zdobyć tak wysoką ocenę.

– Polscy lekarze anestezjolodzy są jednymi z najlepszych w Europie. Pani doktor z Gdańska uzyskała najwyższą ocenę osiągniętą podczas egzaminu na dyplom europejski i zdobyła ją podchodząc po raz pierwszy do egzaminu. Gratuluję – komplementował nasze anestezjologiczne kadry prof. Zeev Goldik, przewodniczący komisji egzaminacyjnej Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii nadającej europejski dyplom w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.

Porozumienie podpisane pomiędzy PTAiIT a ETA daje gwarancje, że polscy anestezjolodzy są kształceni i egzaminowi według europejskich standardów edukacyjnych. Nasi specjaliści z tej dziedziny medycyny również pomagali przy tworzeniu wymagań egzaminu europejskiego.

W oparciu o standardy
Anestezjolodzy są jedynymi specjalistami w krajowej medycynie, którzy swoją pracę opierają na standardach zawartych w oficjalnym, obowiązującym akcie prawnym. Jest to rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medyczych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Określa ono m.in. wyposażenie stanowiska do znieczuleń oraz wylicza niezbędny sprzęt, jaki powinien znajdować się na wyposażeniu OITM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH