Nasz kraj znalazł się na jednym z ostatnich miejsc (25 miejsce na 29 krajów) w poważnym rankingu konsumenckim Euro Consumer Diabetes Index dotyczącym jakości leczenia chorych na cukrzycę w Europie. Jednym z ważniejszych problemów w Polsce, oprócz dostępności refundowanych insulin, jest też niezadowalający poziom edukacji pacjentów.

Odpowiedzialna za przeprowadzenie rankingu dr Beatriz Cebolla Garrofe do najważniejszych problemów polskiej diabetologii zaliczyła brak dostępu pacjentów do nowoczesnej terapii.

- Jednym z zaleceń dla Polski byłoby wprowadzenie na listę leków refundowanych długodziałających analogów insuliny - napisała w komentarzu do rankingu. Jej zdaniem ważne jest też objęcie chorych refundacją pomp insulinowych.

Istotna jest też dostępność do długodziałających insulin. Bez nich u pewnej grupy chorych trudno uzyskać dobry poziom wyrównania cukrzycy

- Oczywiście długodziałające analogi insuliny nie są potrzebne wielu chorym na cukrzycę, ponieważ uzyskują oni dobre wyniki leczenia bez ich pomocy. Ale jest grupa pacjentów, którzy tego wymagają, bo mają bardzo głębokie spadki poziomu cukru w nocy czy wysokie poziomy cukru nad ranem - mówi, komentując wyniki rankingu, prof. Władysław Grzeszczak prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Bez refundacji pacjent musi wydawać na długodziałającą insulinę 200-300 zł miesięcznie, w zależności od dawki. Tymczasem, skutki złego leczenia lub nieleczenia cukrzycy są bardzo poważne.

- Są to powikłania dotyczące dużych i małych naczyń krwionośnych i wynikające z nich inwalidztwo, a więc stopa cukrzycowa i amputacje, retinopatia cukrzycowa i wynikająca z niej ślepota, a przede wszystkim trzykrotnie wyższa częstość chorób układu krążenia i trzykrotnie większa śmiertelność w porównaniu do ogólnej populacji" - wymienia prof. Jacek Sieradzki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM UJ.

Zdaniem prof. Jacka Sieradzkiego decydenci powinni wziąć pod uwagę, że zapewniając dobre leczenie cukrzycy oszczędzają też na wydatkach na lecznictwo, bo leczenie powikłań jest ośmiokrotnie droższe niż dobre leczenie cukrzycy.

Diabetolog potwierdził, że pod względem dostępności do nowoczesnego leczenia cukrzycy, polscy chorzy są w jednej z najgorszych sytuacji w Europie.

Jak ocenił prof. Jacek Sieradzki, jednym z najważniejszych problemów polskiej diabetologii jest też poprawa edukacji pacjentów i lekarzy pierwszego kontaktu, tak aby zwiększyć wykrywalność cukrzycy we wczesnych etapach jej rozwoju. Szacuje się, że tylko u 35 proc. chorych cukrzyca jest rozpoznawana w trakcie rutynowego badania kontrolnego. U 23 proc. osób chorobę wykrywa się przypadkowo, u 28 proc. w związku ze złym samopoczuciem, a u 7 proc. dopiero w związku z wystąpieniem wyraźnych objawów cukrzycy, a nawet jej powikłań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH