Polscy chirurdzy: zafałszowane dane w "The Lancet" wymagają sprostowania

Towarzystwo Chirurgów Polskich wystąpi do redakcji tygodnika "The Lancet" o sprostowanie danych z wrześniowego artykułu, z których wynika, że niemal co piąty polski pacjent umiera po operacji.

Ta publikacja prezentująca badanie oceniające śmiertelność pooperacyjną u pacjentów z krajów Europy wzbudziła poruszenie w polskim środowisku lekarskim. Z danych zebranych między 4 a 11 kwietnia wynikało, że w Polsce umiera aż 17 proc. operowanych pacjentów.

 - Gdyby w szpitalu umierał po operacji co piąty pacjent, taką placówkę należałoby natychmiast zlikwidować. Dane są nieprawdopodobne, nieprawdziwe, krzywdzące - alarmowali polscy lekarze.

Z opinią środowiska lekarskiego zgodziło się Ministerstwo Zdrowia. Uważa, że dane zawarte w publikacji czasopisma ''The Lancet'' są mocno zawyżone i mało wiarygodne. W związku z tym resort zdrowia zwrócił się do szpitali, które brały udział w ankiecie przeprowadzanej na potrzeby publikacji, o przekazanie danych w zakresie omawianym w w/w artykule.

Dane te dotyczą m.in. liczby leczonych w poszczególnych oddziałach zabiegowych, liczby leczonych poddanych operacji, liczby zgonów szpitalnych, z podaniem przyczyny zgonu, informacji gdzie i w której dobie po operacji nastąpił zgon.

- Gdy otrzymamy dane, zostaną one przekazane do analizy. Ministerstwo Zdrowia jest w kontakcie z koordynatorem badań na terenie Polski oraz właściwymi konsultantami krajowymi w dziedzinach zabiegowych - informuje portal rynekzdrowia.pl Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia też szuka wyjaśnień
Podaje też, że resort zwrócił się z prośbą do autorów publikacji o udostępnienie zgromadzonych danych dotyczących Polski, które zostały wykorzystane w przeprowadzonych badaniach.

- W odpowiedzi Rupert Pearse, współautor publikacji, zwrócił uwagę na stosunkowo ogólny charakter raportu, który jedynie obrazuje skalę problemu śmiertelności pacjentów po odbytym leczeniu szpitalnym, ale który jednocześnie będzie stanowił podstawę do dalszych badań w tym zakresie - przekazuje rzecznik.

Pearse poinformował również MZ, że wyniki przedstawione w publikacji mogą odbiegać od danych posiadanych przez poszczególne kraje, co jest związane ze zróżnicowaną, a w przypadku niektórych krajów niską próbą danych wykorzystanych w badaniu. Może to powodować błędne interpretacje przestawionych wyników.

Prof. Grzegorz Wallner i prof. Michał Drews, konsultanci wojewódzcy w dziedzinie chirurgii ogólnej, oraz prof. Marek Krawczyk, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, uważają, że zawyżone dane dotyczące śmiertelności pooperacyjnej w Polsce wymagają wyjaśnienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH