Połowa Polaków deklaruje zgodę na pobranie narządów

53 proc. Polaków zgadza się, by po swej śmierci stali się dawcami organów do przeszczepów.

57 proc. twierdzi, że zgodziłoby się na pobranie narządów od zmarłego bliskiego – wynika z opublikowanego w piątek sondażu Eurobarometru.

To dane bliskie unijnej średniej, która wynosi odpowiednio 55 i 53 proc. Między krajami UE występują jednak znaczne różnice: 70-80 proc. Szwedów, Maltańczyków, Belgów, Finów i Duńczyków zgadza się zostać dawcami, podczas gdy w Rumunii i Austrii ten odsetek wynosi poniżej 40 proc. zaś na Łotwie tylko 25 proc. Podobne różnice występują w przypadku zgody, by organy pobrać od zmarłego członka rodziny.

Sprzeciw wobec przekazywania narządów 36 proc. Polaków uzasadnia obawami przed manipulowaniem ludzkim ciałem. Tylko 31 proc. Polaków wyznało ankieterom, że kiedykolwiek rozmawiało o dawstwie organów w gronie rodzinnym.

W konkluzji sondażu autorzy wskazują, że odsetek osób gotowych oddać organy swoje albo swojej rodziny utrzymuje się na tym samym poziomie od lat, choć rośnie liczba osób, dla których przeszczep jest szansą na uratowanie życia. Ponadto podkreślają, że dawstwo organów ma więcej zwolenników w starych niż w nowych krajach UE, z wyjątkiem Malty.

Obecnie w Unii Europejskiej ok. 50 tys. pacjentów czeka na odpowiedniego dawcę w nadziei na przeszczep wątroby, nerki, płuca, serca czy innego organu. Dla wielu pacjentów przeszczep to jedyna możliwość uratowania życia. Ocenia się, że codziennie w oczekiwaniu na przeszczep umiera 12 osób.

Z okazji obchodzonego w poniedziałek Światowego Dnia Krwiodawcy Komisja Europejska opublikowała też wyniki Eurobarometru na temat krwiodawstwa w UE. Okazuje się, że krew oddało przynajmniej raz w życiu 37 proc. Europejczyków, czyli o 6 pkt proc. więcej niż w ostatnim takim sondażu w 2002 r. obejmującym wówczas 15 starych krajów członkowskich.

Największy odsetek krwiodawców jest w Austrii (66 proc.), Francji (52 proc.) oraz w Grecji i na Cyprze (51 proc.). Polska należy do krajów, gdzie krwiodawstwo jest najmniej popularne: krew oddało kiedykolwiek 25 proc. Polaków. Niższy odsetek jest tylko w Portugalii (22 proc.) i we Włoszech (23 proc.). Z danych Eurobarometru wynika, że krew częściej oddają mężczyźni niż kobiety, a największa liczba krwiodawców jest w grupie wiekowej 40-54 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH