Polkowice wdrażają program profilaktyczny zapobiegania rakowi płuc Program profilaktyczny zapobiegania rakowi płuc. Fot. Fotolia

W Polkowicach w czwartek (27 sierpnia) ruszył projekt dot. zapobiegania chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz edukację zdrowotną.

Realizacja programu ma zmniejszyć zachorowalność i liczbę osób umierających na tego rodzaju raka w powiecie polkowickim. Jest o co walczyć, bo według raportu MZ powiat polkowicki zajmuje szóste miejsce w kraju pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe oskrzeli i płuc.

Główne przyczyny takiej sytuacji to m.in. zbyt mała ilość badan diagnostycznych w kierunku raka płuc, czy zaniechanie badań szczególnie po 45. roku życia przez mężczyzn, co związane jest m.in. ze specyfiką regionu - wcześniejsze emerytury górnicze, a tym samym zaprzestanie badań okresowych.

Po ocenie potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności władze powiatu polkowickiego podjęły działania, by objąć programem grupę podwyższonego ryzyka, tj. osoby w wieku 50+, które są wieloletnimi palaczami czy które nie korzystały z badań okresowych. W ramach profilaktyki dodatkowo objęto uczniów wszystkich szkół w powiecie. W sumie z programu ma skorzystać ponad 20 tys. osób.

Zaletą projektu jest nowo powstałe Centrum Zdrowia Płuc w powiecie polkowickim, które oferuje konsultacje z lekarzami specjalizującymi się w chorobach płuc i kompleksowe badania podstawowe oraz specjalistyczne w pracowniach diagnostycznych.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza. W ramach Centrum funkcjonują: gabinet profilaktyki chorób płuc, gabinet lekarski oraz Gabinet edukacji zdrowotnej i wsparcia psychologicznego.

Wartość projektu to ponad 3 mln zł, w tym 2,5 mln zł z środków norweskich oraz 500 tys. zł pozyskane przez powiat z budżetu państwa.

Projekt będzie realizowało Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych do kwietnia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH