Polkowice: najlepszy program profilaktyki raka płuc Na zdjęciu: prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant ds. torakochirurgii, Marek Tramś, starosta polkowicki, Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, Beata Michalewska, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. Fot. PCUZ

”Chronię płuca - Nie palę!”, projekt realizowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych we współpracy ze Starostwem w Polkowicach, wygrał w ogólnopolskim konkursie MZ na najlepszy program profilaktyki lub promocji zdrowia, finansowany ze środków funduszy norweskich i budżetu państwa.

W projekcie wzięło udział 30 tysięcy mieszkańców powiatu polkowickiego. Na zakrojony na szeroką skalę program wydano 3 miliony złotych, z czego 2 mln 556 tysięcy pozyskano z funduszy norweskiego mechanizmu finansowego i niemal 0,5 mln z budżetu państwa. Jego celem była redukcja zachorowalności i umieralności na nowotwory płuc w powiecie polkowickim.

Na badania związane z profilaktyką raka płuc zaproszono ponad 5 000 osób, znajdujących się w grupie ryzyka. Byli wśród nich bierni i aktywni palacze po 50 roku życia oraz górnicy, którzy ukończyli 45 lat.

W PCUZ wykonano niemal 3 000 badań przesiewowych płuc, a ponad 2 000 w mobilnych punktach medycznych, które odwiedziły 91 miejscowości na terenie powiatu polkowickiego. U 46 przebadanych osób wykryto nowotwór płuc, u pięciu osób zdiagnozowano raka nerki, u ponad 400 choroby układu krążenia, a u niemal 450 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ponad 300 chorych na nowotwór wzięło udział w 472 sesjach terapeutycznych i spotkaniach z psychologiem.

- Położyłyśmy również ogromny nacisk na profilaktykę obturacyjnej choroby płuc wśród ludzi młodych i tych w średnim wieku. Wykonaliśmy łącznie niemal 3 500 badań spirometrycznych, pulsoksymetrycznych, konsultacji, rozmów edukacyjnych i porad lekarskich związanych z tym schorzeniem - wyjaśnia Mariola Kośmider, koordynator projektu i dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie dzięki przemyślanej akcji informacyjnej i promocyjnej. - Utworzyliśmy specjalną stronę internetową programu oraz profil akcji w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informowaliśmy o prowadzonych działaniach. Razem z lokalnymi mediami zrealizowaliśmy kilkadziesiąt audycji radiowych i telewizyjnych, a w lokalnej prasie można było na bieżąco śledzić sprawozdania z postępów projektu - informuje Beata Ferenc, odpowiedzialna za promocję projektu.

Przy programie pracowało niemal 120 osób, a wśród nich 80 lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i techników RTG.

Utworzone w trakcie realizacji projektu Centrum Zdrowia Płuc funkcjonuje nadal w polkowickiej Przychodni. Koszty jego utrzymania ponosi solidarnie powiat i gmina Polkowice.

Jak informuje Beata Ferenc z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych , nagroda w konkursie zostanie uroczyście wręczona podczas konferencji podsumowującej wdrażanie projektów w Programie PL13, którą MZ planuje zorganizować pod koniec tego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH