AK/Rynek Zdrowia | 18-09-2008 15:29

Polki zapominają o pigułce

Nowoczesne metody planowania rodziny stosuje w Polsce jedynie 19 proc. społeczeństwa. Dla porównania w Wielkiej Brytanii

– Polka ma dostęp prawie do wszystkich metod antykoncepcji jakie dostepne są na świecie: od tabletek antykoncepcyjnych po nowoczesne systemy o przedłuźonym dzialaniu jak np. plastry, wkladki domaciczne czy pierścień antykoncepcyjny. Nie kaźda z nich jest odpowiednia dla wszystkich kobiet, dlatego powinna być dobierana indywidualnie. Źle dobrana może być źródłem poważnej porażki, nawet zagrażającej życiu – twierdzi prof. Tomasz Paszkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zdaniem ginekologów, dużym problemem Polek, które wybierają stosowanie pigułki antykoncepcyjnej jest jej nieprawidłowe zażywanie. Z badań wynika, że aż 47 proc. z nich zapomina o przyjeciu jednej lub więcej tabletek w trakcie jednego cyklu.

– Wiele kobiet odchudza się m.in. stosując środki przeczyszczające. Nie mówi o tym lekarzowi, a przecież takie preparaty zaburzają wchlanianie leków i np. tabletki antykoncepcyjne stają się mniej skuteczne – mówiła dr Marzena Mazurek z CMKP w Warszawie.
– Dlatego należy sadzić, że przyszłością antykoncepcji są właśnie metody o przedłużonym działaniu – podsumował prof. Paszkowski.

Zdaniem profesora, jedną z blokad stosowania nowoczesnej antykoncepcji jest brak jej refundacji.

– Refundowane są preparaty starszej generacji. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wielokrotnie prowadziło rozmowy na ten temat z Ministerstwem Zdrowia, jednak nie przyniosły one żadnych efektów – wyjawia prof. Paszkowski.